Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Hejtman Netolický: Pardubický kraj může přijít až o miliardu ročně

Hejtman Netolický: Pardubický kraj může přijít až o miliardu ročně

Asociace krajů České republiky schválila usnesení, kterými se vymezuje proti několika vládním rozhodnutím z posledních týdnů. Tato opatření budou mít zásadní vliv na rozpočty krajů, měst a obcí. V případě Pardubického kraje by mohl být propad až v hodnotě jedné miliardy korun.

Ilustrační foto
18. listopadu 2020 - 11:30

„Obcím a krajům hrozí enormní propady daňových příjmů, které mohou způsobit pokles objemu jejich rozpočtů až o dvacet procent oproti původním předpokladům. Na úrovni kraje není ohrožena jen dotační politika pro obce, neziskovky, sportovce, kulturu, hasiče, ale i investiční politika včetně dlouho avizovaných velkých projektů. Na ty by při schválení daňového balíčku bez kompenzací pro samosprávy již finanční prostředky nezbyly,“ řekl hejtman Martin Netolický.„Propad rozpočtu Pardubického kraje způsobený ekonomickým cyklem a schvalováním vládních opatření je oproti očekávání prozatím přibližně 700 milionů korun. Schválení zrušení superhrubé mzdy bez kompenzací pro samosprávy je propadem o dalších 380 milionů. V roce 2021 tak kraj oproti predikci ministerstva financí ze září 2019, kdy se očekával příjem pro náš kraj přibližně 4,7 miliardy korun, můžeme obdržet "pouze" 3,66 miliardy korun,“ řekl hejtman Netolický.

Hejtman také avizoval, že z důvodu stávající dramatické situace bude na pondělí 16. listopadu svoláno jednání krajské rady a s vysokou pravděpodobností také zastupitelstvo kraje.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)