Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Evropské fondy v kraji jdou hlavně do dopravy, zdravotnictví a kultury

Evropské fondy v kraji jdou hlavně do dopravy, zdravotnictví a kultury

Radní Pardubického kraje se  seznámili s  bilancí projektů spolufinancovaných z fondů Evropské unie, u kterých je kraj žadatelem. Tato bilance je radě předkládána v pravidelně aktualizovaných přehledech.

Ilustrační foto
26. prosince 2020 - 11:30

„Často se zabýváme jen jednotlivými projekty, ale je dobré čas od času vidět věci v širších souvislostech. Jen v posledním programovacím období Evropské unie, tedy v letech  2014–2020, bylo v našem kraji už dokončeno celkem 81 projektů za 2,1 miliardy korun s evropskou dotací 1,4 miliardy. V současné době máme rozpracováno 34 dalších projektů za 5,3 miliardy a v přípravě je 82 projektů za 6,3 miliardy,“ konstatoval hejtman Martin Netolický, který má v krajské radě mimo jiné na starost rozpočet a finance.

„Nejvíce evropských projektů je tradičně v dopravě. V této oblasti je jich nyní v realizaci 15 a v přípravě 40 v celkové hodnotě 6,5 miliardy korun. Předpokládá spoluúčast Evropské unie je 4,3 miliardy korun. Finančně nejnáročnější jsou modernizace silnic II/322 Kojice, II/362 Jedlová – hranice kraje a II/358 Nové Hrady-Litomyšl,“ uvedl radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr.Další evropské prostředky putují do projektů v informatice, sociální oblasti, kultuře, zdravotnictví, školství a do realizace úspor energie.

„Rozsáhlé projekty máme rozjeté nebo  připravené  nyní v kultuře, a to v hodnotě 800 milionů korun s dotací 530 milionů. Například obnova Winternitzových automatických mlýnů má rozpočet 373 milionů korun. Ve zdravotnictví je v realizaci šest staveb za 3,1 miliardy korun s dotací 1,2 miliardy korun. V realizaci jsou například stavby psychiatrie v Pardubické nemocnici (342 milionů), Centrálního urgentního příjmu v Orlickoústecké nemocnici (398 milionů) a nemocnice následné péče v Moravské Třebové (347 milionů). Na jaro 2021 je naplánován začátek stavby Centrálního urgentního příjmu s centralizací akutních provozů za 1,9 miliardy korun,“ doplnil radní Ladislav Valtr.

Pardubickénovinky.cz informoval Dominik Barták, tiskový mluvčí,Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.)