Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Dvě třetiny lidí na Pardubicku jezdí pravidelně vlakem

Dvě třetiny lidí na Pardubicku jezdí pravidelně vlakem

Češi patří mezi velké železniční cestovatele. Pokud zemi nezasáhne zrovna pandemie koronaviru, která ochromí veškerou lidskou činnost, pak každý Čech včetně kojenců a seniorů nasedne během roku do vlaku skoro dvacetkrát a po železnici urazí přes 1 000 kilometrů.

Ilustrační foto
31. března 2021 - 19:30
(Komerční sdělení)

To je velmi slušný evropský nadprůměr. Značné využití železnice potvrzuje i sociologický průzkum mezi obyvateli Pardubického kraje. Vlak ke své dopravě využívají tři čtvrtiny oslovených respondentů, z toho třetina pravidelně několikrát do měsíce a přibližně desetina všech respondentů prakticky denně.

Tak vysoké hodnoty i v porovnání s ostatními evropskými státy jsou ovlivněny především velkou nabídkou dálkových i regionálních spojů a rostoucí kvalitou služeb. Na nejdůležitějších dálkových linkách nabízejí České dráhy vysokorychlostní vlaky SuperCity Pendolino. Na jejich palubě mají cestující k dispozici Wi-Fi, elektrické zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky, bistro a nabídku občerstvení na své místo. Nejmenší cestující si zkrátí cestu v dětském kině při sledování pohádek. Tyto vlaky jezdí za běžné situace na lince Ostrava – Olomouc – Pardubice – Praha a dvakrát denně pokračují dál do Plzně, Mariánských Lázní, Chebu a pak buď do Františkových Lázní nebo do Karlových Varů. Jedenkrát denně svezou své cestující také do Tater a Košic. Spoje SuperCity Pendolino jsou naše nejrychlejší vlaky.

Dalšími špičkovými vlaky jsou soupravy Railjet. Tyto komfortní rychlovlaky nabízejí cestujícím palubní Wi-Fi, informačně-zábavní palubní portál, zásuvky a USB konektory pro dobíjení elektroniky, vlakový restaurant i roznášku občerstvení na místo.  Rodiny s dětmi i zde najdou dětské kino, pro ty nejmenší je pak připraven přebalovací stůl nebo místa pro uložení kočárků. Railjety jezdí hlavně po trase Praha – Brno – Břeclav a pokračují dál do Rakouska. Kvůli rozsáhlé modernizaci tratí, která v budoucnosti zkrátí jízdní doby na trase Praha – Pardubice – Česká Třebová – Brno, budou jezdit dočasně přibližně po dobu dvou let odklonem po trati přes Vysočinu.

Wi-Fi také v běžných rychlících

Připojení k internetu je dnes jednou z nejžádanějších doplňkových služeb ve vlaku. Wi-Fi mají cestující k dispozici nejen ve spojích SC Pendolino a Railjet, ale také ve všech spojích EuroCity a InterCity, v Expresech a také v rychlících. Takovým příkladem mohou být spoje Svitava, které projíždějí napříč Pardubickým krajem od Přelouče přes krajské město, Choceň, Ústí nad Orlicí, Českou Třebovou a Svitavy až po Březovou nad Svitavou. Cestující jimi můžou cestovat až do Prahy a Brna.

Rychlíky obsluhují moderní bezbariérové jednotky InterPanter. Ty nabízejí podobně jako expresní spoje řadu dalších služeb. V soupravě jsou k dispozici automaty s drobným občerstvením a v každém voze se nachází několik informačních obrazovek s údaji o jízdě vlaku. Podobně kvalitně, jen s ohledem na krátkou dobu jízdy v osobních vlacích, jsou vybaveny i mnohé regionální vlaky, třeba nízkopodlažní RegioPantery na frekventované lince Pardubice – Hradec Králové – Jaroměř nebo RegioSharky na trati z Pardubic do Hlinska v Čechách. I na těchto regionálních linkách mají cestující k dispozici Wi-Fi nebo elektrické zásuvky. Všechny tyto služby pak České dráhy doplňují i do dalších vlaků nejen v Pardubickém kraji, ale v celé České republice.  
V současné pandemické době je také důležité pravidelné čištění a dezinfikování vlaků. A vynechat nemůžeme ani dezinfekci rukou. Už před několika měsíci začala instalace dávkovačů dezinfekce do stovek vozidel národního dopravce. Dávkovače jsou umístěny na toaletě a jsou průběžně doplňovány.Aplikace Můj vlak pomůže v době výluk

Při cestování vlakem se dnes vyplatí používat aplikace Můj vlak nebo Vlakem na výlet. Kvůli řadě opatřením proti šíření nemoci COVID-19 a chystaným rozsáhlým výlukám na koridoru z Prahy do České Třebové i z České Třebové do Brna bude docházet k častějším změnám v jízdních řádech i během roku. Aplikace v mobilním telefonu tak podstatně usnadní cestování. Každý v ní rychle najde aktuální jízdní řád na den své cesty, upozornění na výluky a informace o případných mimořádnostech, tedy nečekaných událostech, které mají vliv na provoz na železnici.. Bezplatné a bezpečné stažení aplikace Můj vlak je možné  na Google Play a App Storu.

Můj vlak patří mezi velmi praktický zdroj informací i pro příležitostného cestujícího. Vedle vyhledání spojení a mnoha aktuálních informací o jízdě vlaků umožňuje zakoupit jízdenku nebo rezervaci na vlak. Rostoucí oblibu on-line nákupů dokazuje i to, že skoro polovina respondentů oslovených v Pardubickém kraji využívá k nákupu jízdenky aplikaci nebo e-shop ČD. 

(red,pardubickenovinky.cz,foto:cd)