Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Domov Na cestě odstartoval novou životní etapu

Domov Na cestě odstartoval novou životní etapu

Filmová klapka odstartovala klientům Domova na hradě Rychmburk novou životní etapu.

Domov Na cestě
15. ledna 2021 - 11:30

Vánoce trávili ještě na hradě, ale teď už mají sbalené věci ke stěhování do nových domácností v domcích jen kousek od bývalého šlechtického sídla, v historické části Předhradí. Dvanáct klientů bylo posledními stálými obyvateli hradu Rychmburk. Domov už v minulém roce změnil název, nyní se jmenuje Domov Na cestě, což symbolizuje právě cestu lidí se závažným duševním onemocněním k osobnímu zotavení. Všichni nyní bydlí v menších domácnostech v běžné komunitě a dostávají individuální míru podpory.

„Je to pro nás velice symbolická chvíle, Domov na hradě Rychmburk sloužil řadu desetiletí jako pobytový sociální ústav. Stát chtěl po válce využít hrady a zámky zabavené šlechtickým rodům a nastěhoval do nich lidi, které potřeboval někam uklidit. Nebylo to nejšťastnější řešení a naštěstí máme nyní možnosti s tímto dědictvím 50. let skončit,“ uvedl hejtmana Martin Netolický.

Domov Na cestě (dříve Domov na hradě Rychmburk) poskytuje pobytové sociální služby lidem se závažným duševním onemocněním. Právě dostavěné domky jsou uzpůsobeny péči o klienty, jejichž možnosti se kvůli věku a přidruženým zdravotním obtížím zmenšily natolik, že potřebují víc zdravotní péče.

„Pardubický kraj za stavbu a vybavení zaplatil celkem 34 milionů korun s tím, že stavba je z 85 procent spolufinancována z evropských fondů,“ řekl náměstek hejtmana pro investice Roman Línek.

Domov dokončil celkovou transformaci - Otevřením domků byla završena transformace celého domova. „O změně poskytovaných služeb pro klienty hradu jsme začali přemýšlet už v roce 2013,“ zavzpomínal radní kraje pro sociální péči Pavel Šotola a pokračoval: „Ačkoliv se může zdát, že život na hradě může nabízet romantické bydlení, pro potřeby poskytování moderních pobytových sociálních služeb je takové prostředí zcela nevyhovující. Vedení domova s podporou dalších odborníků sestavilo v letech 2013 až 2015 transformační plán, který dnešním dnem v té stavební a stěhovací fázi završujeme.“

Stěhování klientů do bytů a komunitních domácností s různou mírou podpory není ale jediným cílem transformace. Vedení organizace Domov Na cestě čerpá prostředky také ze tří projektů Evropského sociální fondu, díky kterým se mění způsob poskytování služeb lidem s chronickým duševním onemocněním.

„Pracovníci Domova prošli řadou školení a workshopů, včetně mezinárodních. Stali se klientům partnery, podporují je v samostatnosti při zajištění běžných osobních záležitostí jako je péče o domácnost, nákupy, vaření, práce a užívání volného času. Klienti se učí pracovat se svou nemocí, přebírají odpovědnost a společně s pracovníky plní svoje přání plnohodnotného života, a to je podstatný rozdíl proti situaci na hradě,“ konstatoval Pavel Šotola.

Pracovníci Domova se nyní nově zaměřují také na práci s blízkými a rodinami lidí s duševním onemocněním podle nizozemské metodiky ART (Aktivní triáda zotavení) a proškolení v ní nabízejí i dalším kolegům v sociálně zdravotních službách. 

„To, co se nám podařilo, považuji za malý zázrak“, říká Jakub Vávra, ředitel Domova Na cestě „Byli to hlavně naši klienti, kteří nám dodali sílu ke změně. Najednou jsme viděli, jak se v novém prostředí rozžívají, přestali být jen nemocnými a stávali se lidmi, kteří mají své sny a přání. Děkuji i svým kolegům, to, jak se dokázali posunout ve způsobu práce je neuvěřitelné. Vím, že to nebylo jednoduché a ještě spousta toho je před námi, ale nyní už vím, že jsme tým, který to zvládne.“ 

Rychmburk turistický se představí na jaře. Hrad Rychmburk je nově v péči Regionálního muzea Chrudim chystá na svou první turistickou sezónu. „O dalších plánech na Rychmburku budeme veřejnost aktuálně informovat v jarních měsících,“ dodal Roman Línek.Transformace Domova Na cestě letem světem
  • Od roku 2015 se postupně 7 klientů přestěhovalo do bytů v běžné zástavbě ve Skutči.
  • Na podzim roku 2018 se 10 klientů služby Domov se zvláštním režimem přestěhovalo do nově zrekonstruovaných prostor bývalého zařízení firmy Grano ve Skutči.
  • V roce 2019 se dalších 6 klientů přestěhovalo do rodinného domu ve Skutči, kde je poskytována služba Chráněné bydlení.
  • V roce 2020 vznikly ve Skutči nové prostory pro sídlo vedení organizace a komunitní centrum pro setkávání Taksis…
  • 14. 1. 2021 se otevřely dva domky na Předhradí pro klienty s nejvyšší mírou podpory.

Domov Na cestě – příspěvková organizace Pardubického kraje. Celoroční pobytové zařízení pro osoby starší 18 let se sníženou soběstačností z důvodu chronického duševního onemocnění. Klientům nabízí sociální pobytové služby chráněné bydlení a domov se zvláštním režimem. Ve Skutči provozuje komunitní centrum Taksis…

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)