Svátek má: Šarlota|Zoe

Regiony

Velikost textu:

Další česko-polské silnice se dočkají opravy

Další česko-polské silnice se dočkají opravy

Spolupráce v oblasti cestovního ruchu a kultury, ale především identifikace vhodných projektů v silniční a železniční dopravě. To byla hlavní témata jednání delegace Pardubického kraje se zástupci Dolnoslezského vojvodství ve Vratislavi.

Ilustrační foto
27. září 2021 - 11:30

Hlavním tématem pátečního jednání byly projekty v oblasti silniční a železniční projekty způsobilé pro čerpání evropských fondů v rámci programu Interreg Česká republika – Polsko 2021 – 2027.

„V rámci jedné z prioritních os je možné čerpat 15 milionů eur na oblast silniční infrastruktury a stejnou částku na modernizaci přeshraničních regionálních železničních tratí a přeshraniční homologaci železničních souprav. Dolnoslezské vojvodství vlastní několik regionálních tratí a má také svého vlastního dopravce. Již nyní mají vytipovaných několik úseků k případné modernizaci. Mohli bychom tak mít potenciálního partnera pro případnou elektrifikaci trati z Lichkova do Králíků. O dalším postupu budeme hovořit v rámci pracovní skupiny, kterou bychom za účasti Správy železnic chtěli s polskými partnery vytvořit,“ řekl hejtman Martin Netolický.


V případě silničních staveb má kraj v tuto chvíli vytipované čtyři projekty na silniční úseky Mladkov – Jablonné nad Orlicí, Žamberk – Kunvald, Žamberk – Klášterec a Červený Potok – hranice kraje. Pátý projekt se týká meteohlásek. „V rámci tohoto projektu chceme usnadnit zimní údržbu na silnici II/312 v úseku Pastivny – Mladkov a Králíky – Červený Potok. Díky těmto technologiím by plánování zimní údržby nemuselo tolik záležet na lidském faktoru. Polská strana již od nás obdržela dokument popisující technologie s možnou výměnou dat a seznam meteostanic v příhraniční oblasti. V polovině října pořádáme v Pardubicích ke všem těmto projektům setkání, abychom zamezili případným komplikacím,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Ten společně s radním Alexandrem Krejčířem jednal s polskou stranou také o budování přeshraničních cyklostezek, či výměně v oblasti kultury. Dolnoslezské vojvodství zřizuje 17 kulturních organizací včetně dvou filharmonií a opery ve Vratislavi, a tak se možností nabízí celá řada.
Pardubickénovinky.cz informoval Dominik Barták, tiskový mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.)