Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Chrudim využije problematickou spodní vodu na zavlažování

Chrudim využije problematickou spodní vodu na zavlažování

Dvě mouchy jednou ranou. Tak bychom v krátkosti mohli popsat řešení letitého problému se spodní vodou a vlhkem v suterénu chrudimské mateřské školy a také s potřebou zalévat zeleň ve městě. Chrudim si navíc připíše další bod v boji se suchem.

Mateřské škole Sv. Čecha
21. června 2020 - 11:30

Vysoká hladina spodní vody způsobuje potíže v Mateřské škole Sv. Čecha. Budova školky totiž stojí v místech, kde se kdysi nacházelo původní neregulované řečiště řeky Chrudimky. Hladina spodní vody je proto v celé lokalitě poměrně vysoká. Voda pak proniká do suterénu školky a zvlhčuje celý sklepní prostor.

„Problém s vlhkem a spodní vodou bude řešen postupným snížením hladiny spodní vody pod základovou spáru. Tomu napomůže vrt v prostoru školní zahrady, odkud se bude voda přečerpávat do nové retenční nádrže,“ říká starosta města František Pilný.

Takto odčerpaná voda však nepřijde nazmar. „S neotřelým nápadem přišel náš Odbor investic. V dnešní době, kdy začíná být voda čím dál více nedostatková, by bylo snad až trestuhodné vypustit ji do řeky a dále nevyužít. Odčerpaná voda bude svedena do nové retenční nádrže o objemu 25 m3, kde bude využita pro zálivku městské zeleně,“ říká chrudimský místostarosta Aleš Nunvář.

„Voda, jež dříve způsobovala problémy, tak paradoxně najde více než příznivý účel,“ shrnuje starosta Pilný s tím, že zbývající voda, jež se dále nevyužije, bude svedena do řeky Chrudimky.Retenční nádrž bude přístupná pro cisternu technických služeb, jež zálivku městské zeleně provádějí. Další výhodou nezvyklého řešení je také možnost zalévání zeleně i v období  zákazu odběru povrchových vod, který nebyl v průběhu několika posledních let stižených vedrem a suchem žádnou vzácností. „Vzhledem k faktu, že se kvůli nebývalému suchu městská zeleň zalévá více než kdy jindy, přichází tento projekt v pravý čas,“ dodává místostarosta Nunvář.

Stavba proběhne v termínu od 6. července nejpozději do 11. září a zhostí se jí spol. SAVE CZ s. r. o. z Hlinska, jež uspěla ve výběrovém řízení s nejnižší podanou nabídkou ve výši 1 489 064 Kč vč. DPH.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Aleš Prokopec, tiskový mluvčí, Městský úřad Chrudim.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.)