Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Chrudim má vlastní registr psů, usnadní dohledání jejich majitelů

Chrudim má vlastní registr psů, usnadní dohledání jejich majitelů

Město Chrudim nově zřídilo vlastní registr psů. Systém pod názvem ČIPES přinese výhody, jako je rychlejší návrat psa k majiteli, nižší zátěž pro městskou policii i útulek a v neposlední řadě bude celý proces šetrnější vůči psům samotným.

Ilustrační foto
27. června 2020 - 11:30
 
Majitelům psů z Chrudimi a blízkého okolí pak město nabízí možnost bezplatné registrace. Psi jsou registrováni na základě čísla čipu nebo tetování.

„Povinnost označovat psy mikročipem platí na území České republiky od 1. ledna tohoto roku, legislativa však s povinným zápisem psů do jakéhokoli registru nepočítala. V ČR je pak provozováno hned několik soukromých databází a to přináší praktické problémy,“ říká starosta města František Pilný. „Chrudimský registr dohledání majitele usnadní a zejména urychlí, naše městská policie bude mít do registru bezprostřední přístup,“ vysvětluje.

„Problém soukromých databází je ten, že celou proceduru navrácení psa majiteli značně prodlužuje a zpomaluje. Nejen kvůli ochraně osobních údajů nemáme do těchto registrů přímý přístup, ale jen zprostředkovaný. Po pracovní době, o víkendech či svátcích se velmi často k potřebným údajům nedostaneme vůbec,“ potvrzuje Lukáš Dvořák, vrchní strážník Městské policie Chrudim.

„Zaběhnutý a městskou policií odchycený pes tak zbytečně putuje do útulku, úplně stejně zbytečně je stresován a strážníkům vše navíc přidělává práci ve chvíli, kdy mohou být zapotřebí jinde,“ říká starosta Pilný. Majitelé pak za psy také musí uhradit poplatek za přechodný pobyt v útulku.Do Chrudimi se samozřejmě mohou zaběhnout i psi z okolních nejbližších obcí, do registru tak mohou zapsat svá zvířata i mimochrudimští.

Přístup k databázi najdou majitelé psů na internetových stránkách Městské policie Chrudim mpchrudim.cz, na stránkách města chrudim.eu a na webu Útulku Chrudim utulek-chrudim.cz, přímá adresa registru.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Aleš Prokopec, tiskový mluvčí, Městský úřad Chrudim.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.)