Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Centrum Kosatec má moderní kuchyň a pekárnu

Centrum Kosatec má moderní kuchyň a pekárnu

V Centru Kosatec v Pardubicích funguje již od roku 2011 tréninková kuchyně s jídelnou a kavárnou. 

Nové přísroje v Centru Kosatec
18. ledna 2021 - 11:30

K rozšíření provozních prostor pomohla Nadace ČEZ  částkou 70 tisíc korun, kterou lidé vysportovali v rámci aplikace EPP – Pomáhej pohybem.

Centrum Kosatec České abilympijské asociace v Pardubicích působí aktivně na chráněném trhu práce již několik desítek let. Od počátku své činnosti se zaměřuje na zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Tito lidé nemají mnoho příležitostí k pracovnímu uplatnění.

„Pracují u nás hendikepovaní v rámci mnoha pracovišť, mezi které patří také kuchyně s jídelnou a pekárnou, šicí nebo keramická dílna,“ říká Jaromír Krpálek, předseda spolku. „Dříve fungovala tréninková kuchyně s jídelnou a kavárna ve Sladkovského ulici a druhá tréninková kuchyně s pekárnou a výrobnou svačinek v Hlaváčově ulici. Příspěvek Nadace ČEZ nám umožnil oba provozy sloučit a vytvořit pracovní místa pro lidi s těžšími zdravotními problémy,“ upřesňuje Krpálek.

Na většině pracovních pozic v obou provozech pracují lidé s hendikepem, jejichž zdravotní stav jim často neumožňuje zvedání či nošení břemen, řízení motorového vozidla, ani okamžité řešení náhlých změn, které provoz pekárny přináší. Oba provozy byly centrálně sloučeny do jednoho střediska – do Centra Kosatec ve Sladkovského ulici. S tím bylo spojeno mnoho starostí a finančních výdajů. Byla potřeba spousta stavebních úprav, namátkou - rozšíření prostor kuchyně o pekárnu, přestavba šaten, renovace a rozšíření provozu stravování.

Potřeba byly i nové stroje a zařízení. Velkou radost pracovníkům udělala třeba hnětačka, kynárna či rohlíkovač. A zaměstnanci fungují i v době koronavirové – pečou, vaří a pracují. Zbývá už jen přijít ochutnat výborné obědy, pečivo a svačinky a další dobroty. Dobrou chuť!

V Centru Kosatec boří bariéry mezi světem hendikepovaných a světem zdravých lidí.Mobilní aplikace EPP - Pomáhej pohybem je nástroj, díky kterému má uživatel možnost vlastním aktivním pohybem určovat, které projekty a v jaké výši má Nadace ČEZ finančně podpořit. Aplikace zaznamenává pohyb uživatele (např. chůze, běh, jízda na kole, lyžování, ale třeba i běh na běžícím pásu v tělocvičně) a kromě běžných údajů o rychlosti, čase, tempu či vzdálenosti také generuje body. Tyto body může uživatel kdykoli věnovat některému z aktuálně nabízených projektů neziskových organizací, škol nebo obcí. Pokud uživatelé aplikace svým pohybem nashromáždí za daný čas určitý počet bodů, Nadace ČEZ projekt podpoří konkrétní dopředu stanovenou částkou.

Pardubickenovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:čez)