Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Bulletiny TECHNOhrátky info vznikají v „polních podmínkách“

Bulletiny TECHNOhrátky info vznikají v „polních podmínkách“

Bulletiny TECHNOhrátky info pro školy vznikají v „polních podmínkách“ pomocí mobilu a skype, studenti se sami fotografují.

TECHNOhrátky v Třemošnici
21. listopadu 2020 - 11:30

Webové stránky, facebookový profil a také speciální bulletiny – to jsou v současné době jediné možné aktivity, jimiž v této době udržují organizátoři povědomí o projektu TECHNOhrátky mezi žáky základních i středních odborných škol. Právě prezentační tiskoviny nazvané TECHNOhrátky info představují zejména pro současné „deváťáky“ jeden z důležitých informačních zdrojů, který jim poslouží při výběru budoucího studijního zaměření. Právě v těchto dnech se dokončuje výroba posledního z nich.

„Slib, že když se nemohou kvůli epidemickým opatřením pořádat akce ve středních školách, tak pro ně připravíme alespoň prezentační bulletiny, jsme ředitelům dali na počátku října. Tehdy stále ještě mohli studenti docházet na praktický výcvik do dílen, učeben a speciálních laboratoří. Během pár dnů se však situace prudce změnila a školy se úplně uzavřely. Nezbylo tedy nic jiného, než se přizpůsobit ´polním podmínkám´ a místo osobních návštěv a interview tváří v tvář začít používat výhradně mobilní telefon, e-mail nebo skype,“ vysvětluje Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Bleskurychlá spolupráce. Tento systém vyžadoval intenzivní spolupráci s řediteli a ředitelkami jednotlivých středních odborných škol, které jsou v letošním roce zapojeny do TECHNOhrátek, jejich zástupci, učiteli odborného výcviku i se samotnými žáky. Bylo třeba vytipovat vhodné reprezentanty školy pro profilové rozhovory a ankety, zajistit telefonické a e-mailové kontakty a dohodnout také přesné časy, kdy budou tito mluvčí připraveni na podrobnou zpověď o svém oboru, dosavadních zkušenostech a dalších plánech.

„Musíme velice ocenit bleskurychlou spolupráci s vedením všech středních škol. Výběr studentů byl kvalitní a také zpravodajství na školních webových stránkách a Facebooku, odkud jsme čerpali doplňující informace, bylo dostatečně obsažné. Domníváme se, že ve všech případech nakonec vzniklo zajímavé a inspirativní čtení. Dokonce se nám podařilo získat i solidní ilustrační snímky k publikovaným článkům. Studenti se podle našich instrukcí ´na dálku´ dokázali sami nebo s pomocí kamarádů poměrně akčně nafotit i v domácím prostředí při nejrůznějších činnostech,“ upřesňuje Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Příjemné jsou určitě pochvaly, které někteří ředitelé autorům bulletinů zasílají. "Moc děkuji za zpracování krásného bulletinu – jako vždy se vám náramně povedl," napsala například ředitelka SŠ technické Vysoké Mýto Jitka Jiskrová. Její kolega ze SPŠ potravinářství a služeb Pardubice Zdeněk Zítko se omezil na stručné, ale výstižné: "Za mne perfektní!"

Vytištěné bulletiny TECHNOhrátky info v počtu 200 kusů byly pokaždé ihned zaslány příslušné střední odborné škole. Ta současně prostřednictvím e-mailu obdržela i také tisková data, která jí umožní v případě potřeby dotisk dalších exemplářů.„Aktuálně se nemohou konat dny otevřených dveří nebo burzy škol. Otázkou zůstává, zda se situace do Vánoc ještě vůbec změní. Bulletiny však nevyužity rozhodně nezůstanou. Ředitelé středních škol totiž počítají s jejich distribucí osobně nebo poštou zájemcům z řad žáků devátých tříd ve vybraných základních školách, neboť právě jejich návrat se už aktuálně chystá,“ dodává Vladimír Zemánek.

Poslední vydání, které aktuálně organizátoři TECHNOhrátek připravují, je určeno pro Vyšší odbornou školu a Střední školu technickou Česká Třebová.

Pardubickenovinky.cz informoval Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.technohratky)