Svátek má: Vojtěch

Politika

Velikost textu:

Zvýšení minimálního výdělku se nekoná. Tripartita pohořela

Zvýšení minimálního výdělku se nekoná. Tripartita pohořela

Odboroví předáci prosazují navýšení minimálního výdělku od ledna o 2200 korun na 19 500 korun. Tripartita se však na včerejším jednání ve Strakově akademii v Praze na zvýšení minimální mzdy nedohodla.

Josef Středula, odborový předák
6. prosince 2023 - 06:30

O přidání od ledna tak rozhodne vláda, zřejmě na jednání v týdnu. Zástupci kabinetu a odborů se sešli poprvé od odborářské stávky a protestů z 27. listopadu. Probírali otázky týkající se také vzdělávání či zdravotnictví.

Odboroví předáci prosazují navýšení minimálního výdělku od ledna o 2200 korun na 19 500 korun, zaměstnavatelé by přidali nejvýš tisíc korun. Ministerstvo práce předložilo dva návrhy přidání – buď o 1600 korun na 18 900 korun, nebo o 2100 korun na 19 400 korun. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že jeho kabinet za dva týdny schválí pravděpodobně nižší variantu.

„Většina připomínkových míst se kloní k 1600 korunám,“ uvedl Jurečka po jednání. V koalici je podle něj třeba jednat i o navýšení příspěvků na zaměstnávání osob se zdravotním postižením.Podle podkladů ministerstva práce za nejnižší částku loni pracovalo asi 118 tisíc lidí. Minimální mzda se zvedla letos v lednu o 1100 korun na 17 300 korun. Odpovídá tak zhruba čtyřiceti procentům průměrné mzdy.

Odborové svazy kritizovaly svou stávkou především vládní úsporná opatření, vysokou inflaci či nízké mzdy. Do stávky se zapojila víc než polovina členů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Konfederace zastřešuje na 270 tisíc odborářů z jednatřiceti svazů. Minulé pondělí stávkovala také většina učitelů.

Jurečka před jednáním věřil, že tripartita pomůže vzájemné vztahy zklidnit.

Psali jsme:

„Dnes na té agendě máme jednání a body, které jsou naprosto věcné, takže předpokládám, že budeme schopní dát ty emoce z minulého pondělka stranou, protože některá vyjádření ze strany odborů byla ta, která ani nepatří do běžného slovníku,“ uvedl.

 „Jsem pln očekávání, jakým způsobem to chce vláda uchopit. Protože pokud to uchopí jako doposud, může se stát, že protesty budou pokračovat,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%