Svátek má: Vojtěch

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Náš vztah k izraelsko-palestinské válce není jednoznačný

Zbořil: Náš vztah k izraelsko-palestinské válce není jednoznačný

<< VIDEO >> V poslední době můžeme pozorovat, že se objevují petice k různým problémům a některé z nich jsou mediálně zajímavé

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
10. února 2024 - 02:20

Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Ty petice nejsou zajímavé jenom mediálně, já si myslím, že o ně má zájem i Bezpečnostní informační služba, protože málo platné museli by obtížně zkoumat kdo je kdo, kdo má rád současný režim a politickou elitu, a kdo ne, a tak tady máme seznam všech, na které je třeba dávat pozor. Je připravený nejenom se jmény, ale i s podpisy a odkazy na internetové spojení a tak dále To je jedna stránka celého problému, druhá je samozřejmě ta, že nespokojenost s vládou nebo s tím co se děje v zemi, je tak rozsáhlá a široká, že vlastně cokoliv někdo někde řekne a snaží se kritizovat, třeba i v dobré vůli, tak je vnímaný jako kritik a nepřítel současného režimu. A proto se všichni petenti dostávají na nějaké seznamy, což je takový český instrument poznávání lidí, kteří jsou aktivní v politice. Ten negativní vztah se k nim neustále prohlubuje, ale není to úplná novinka. Nechci vzpomínat na období Charty 77,  a potom na 80.léta Demokracii pro všechny,  a tak dále,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zajímavé petice…

„Když zůstaneme jenom u těch posledních let, tak už vzpomínám marně na petici nejméně 100 významných českých intelektuálů, jak byla prezentována  v médiích, kteří vystoupili proti odebírání nafty a zemního plynu z Ruské federace. Dokonce jí tehdy byla věnována velká mediální pozornost. Pamatuji si, jak jedna z těch podepsaných byla potom napadaná, že vyhnala dodavatele ropy a zemního plynu do Čech,  a překrylo se to potom tím, že Putin „vyhrožoval“ České republice, že v její neprospěch ne/zasáhne. Kdo dnes už to ví?


Potom, abychom nezapomněli, máme ještě petici 99 věrných nebo „pravých“ katolíků, jejichž adresátem byl papež František v Římě a byla namířená proti kardinálu Dukovi. Dokonce se v ní objevily náznaky, že by svatý otec měl kardinála Duku odvolat z funkce. To byla opravdu taková zvláštní výzva, ale to zlé slovo padlo, a jako jedna ze záminek se uvádělo, že má dobré vztahy s tehdejším prezidentem Zemanem. A také se vyčítalo (a hrozilo), že pan kardinál umožnil přednášku exministra školství Petra Piťhy v chrámu svatého Víta,“ pokračuje Zdeněk Zbořil.

A poslední petice…

„A konečně máme ty poslední dvě petice, o kterých se mluví a nemluví. Ještě včera byly zmiňované na oficiálních médiích nebo v prorežimních médiích, dneska už tam nejsou. Ta jedna byla určená prezidentu republiky do konce v hezké grafické úpravě, kterou jsem viděl ještě nevyplněnou, ale obracela se na prezidenta republiky, aby věnoval pozornost nejen válce na Ukrajině, ale aby si všiml, že je také velký konflikt v Izraeli a s Palestinou a že tam dochází k velkým lidským ztrátám.

Kromě toho existuje druhá petice nebo dopis předsedovi vlády, který podepsala a zřejmě iniciovala Anna Šabatová, ale mezi dalšími podepsanými je Václav Malý a Tomáš Halík, kteří se obracejí na předsedu vlády s kritikou státu Izrael a s žádostí, aby věnoval pozornost obětem Palestinců, zvláště v Pásmu Gazy. Ta petice visela v oficiálních médiích dva dny, dneska už jsem ji tam neviděl, tak jestli někdo zasáhl nebo nezasáhl, nevím. Ale zajímavé je, že byli v té samé souvislosti citovaní jenom tři mluvčí - Malý, Halík, Šabatová. Těch spolupodepsaných  má  být osmdesát a buď někdo nechtěl, abychom věděli kdo byli ti další, a nebo, nechce se mi věřit, že by to mohl být nějaký podvrh minimálně vyvolaný těmi třemi, kteří byli citováni jako jediní podepsaní. Takže ta petice je zajímavá nejenom podpisy těch tří veřejně zmiňovaných, to znamená Anny Šabatové, Václava Malého a Tomáše Halíka, ale také tím, že existuje 77 dalších jmen, která zatím zveřejněna nejsou,  a která by nás vlastně zajímala ještě víc. Dnešním dnem se to už zdá být uzavřená záležitost, ale mně se tomu nechce věřit. Myslím si, že apel těch 80 podepsaných by mohl zajímat českou „rozdělenou“ společnost, protože, málo platné, vztah k izraelsko-palestinské válce ani v České republice jednoznačný a jednoznačně vyhraněný,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX
Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%