Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Všechno se teď vrací do minulosti, říká exprezident Klaus

Všechno se teď vrací do minulosti, říká exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus prohlásil, že centrální bankéři ještě pořád ve své politice nepřekonali dlouho přetrvávající myšlenku, že současná inflace je pouze dočasným fenoménem.

Václav Klaus, exprezident ČR
6. listopadu 2022 - 11:03

„Celou postkomunistickou transformaci jsme stavěli na myšlence ‚free markets‘, tedy svobodných nebo volných trhů, a chtěli jsme ekonomiku ze všech sil imunizovat od politiky. Teď se to všechno vrací do minulosti, ekonomika má následovat politiku,“ varuje ve své nejnovější glose někdejší prezident Václav Klaus s tím, že jde o „cestu do pekel“. Kritizuje také rozhodnutí České národní banky nezvedat úrokové sazby. ČNB by podle něj měla „vyslat určitý signál“.

Klaus ve své glose poznamenal, že média jsou aktuálně plná návštěvy Číny německou delegací vedenou kancléřem Olafem Scholzem a o tom, že se prý někteří velcí němečtí průmyslníci zdráhají s kancléřem do Číny jet.

„Nevím. Celou postkomunistickou transformaci jsme stavěli na myšlence ‚free markets‘, tedy svobodných nebo volných trhů, a chtěli jsme ekonomiku ze všech sil imunizovat od politiky. Teď se to všechno vrací do minulosti, ekonomika má následovat politiku. Nevím, jak hlasitě mám křičet, že je to cesta do pekel,“ varoval Klaus před takovým směřováním.


Scholzova cesta do Pekingu a jeho setkání s tamním prezidentem Si Ťin-pchingem sice vyvolala kontroverze, do Pekingu však německého kancléře následovala desítka vrcholných manažerů velkých německých firem, jako jsou Volkswagen, BMW, chemická firma BASF, farmaceutická společnost Bayer nebo Deutsche Bank.

Klaus poznamenal, že z důvodu svého odletu do Helsinek, kam jel kvůli účasti v televizní debatě v pořadu s názvem „Europa Stands“ izraelské televize TV7, svou glosu sepsal ještě předtím, než se zveřejní rozhodnutí Bankovní rady ČNB o dalším vývoji úrokových sazeb; již předem však očekával, že se jejich výše nezmění.

Klausovo očekávání se naplnilo a Bankovní rada ČNB v čele s guvernérem Alešem Michlem ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech a opětovně tak odmítla – i přes rekordní inflaci – jakékoli její navýšení.

Také jsme psali:

Někdejší český prezident s tímto postojem ČNB nesouhlasí. Míní, že je přitom nyní úkolem České národní banky, „aby vyslala určitý signál“ v době, kdy „fiskální politika české vlády jede dále v mohutném inflačním módu“ a „žádné kritiky tohoto postoje vláda nebere v úvahu“ včetně „velmi opatrné a k vládě podlézavé minikritiky z úst tzv. NERVu“.

Klaus k tomu poznamenává, že centrální bankéři ještě pořád „nepřekonali“ ve své politice „dlouho přetrvávající myšlenku“, že současná inflace je pouze „dočasným fenoménem“.

„Oni už to sice takto nahlas neříkají, ale pořád se tak chovají. Paní Lagardeová určitě. Ta sice vládne Evropské centrální bance, ale svým duchem není centrální bankéřkou. Je typickou francouzskou političkou (s výbornou znalostí angličtiny, což všechny mate),“ doplnil Václav Klaus k šéfce ECB.

(nov, prvnizravy.cz, foto: red.)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%