Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Vláda pracuje v žoldu těch, kteří tahají za provázky

Vláda pracuje v žoldu těch, kteří tahají za provázky

Předseda strany PRO a právník Jindřich Rajchl se na sociálních sítích rozpovídal o energetice a také o tzv. válečné dani, kterou máme, ačkoli v žádné válce nejsme. 

Jindřich Rajchl (PRO)
11. listopadu 2022 - 13:02

Právník a předseda strany PRO Jindřich Rajchl vyčinil vládě Petra Fialy (ODS) a speciálně ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi. Rajchl má za to, že Fialova vláda se chová vůči Česku jako na dobytém hradě a celou Českou republiku plení a pracuje ve prospěch nadnárodní globalizace. Podle Rajchla musí tato vláda skončit, musí se spojit antiglobalistické síly a musí lidem pomoct skutečně řešit jejich tíživou situaci. Až příliš vysoké ceny elektřiny, které mnoho lidí nemá šanci zaplatit.

„Teď k tomu úplně nejdůležitějšímu. To jsou ty zálohy, které jsou naprosto šílené,“ začal zostra Rajchl. Vláda Petra Fialy (ODS) podle něj prochází totálním fiaskem, protože slibovala, že nebude zvyšovat daně, ale s windfall tax dělá pravý opak. 

„Pan Stanjura si namaloval do rozpočtu plus nějakých 85 miliard, ale jediný efekt, který to zatím mělo, je oznámený odchod firmy Daniela Křetínského z Česka, takže to je reálně minus jedna miliarda. Počítejme to, jak to je a ne, jak si to namaloval pan (ministr financí) Stanjura (ODS),“ vyložil svůj pohled na věc Rajchl.

A hned připomínal, jak Fialova vláda zastropovala ceny energií a slibovala, že se to projeví na listopadové faktuře za energie. A na to konto vyzval všechny své spoluobčany, aby se podívali na své podzimní faktury a zhodnotili, jak jim vláda pomohla. 

„U těch, kdo nemají fixaci, to jediné, co vláda dokázala, je, že je to zdražení, protože jsme se dostali na ten strop, což je zdražení, ne zlevnění. Je to zásadní zdražení pro většinu lidí,“ pokračoval ve slovní kanonádě Rajchl.

„Když já jsem se díval na ty rozpisy a já to nějakým způsobem utáhnu, ale ne každý žijeme v kompletní rodině, a já jsem advokát v Praze, ale musím říct, že já mám solidaritu s ostatníma lidma,“ nechal se slyšet právník. 


„Matky samoživitelky, senioři, tohle prostě normální člověk nemůže dát. Nemůže. To zdražení je masivní,“ pokračoval advokát.

Zdůraznil, že na to, že ten strop je moc vysoký a vláda tak lidem ve skutečnosti nepomohla. „Ta koncová cena, my jsme to říkali od začátku, bude mezi 11 a 12 korunami za kWh. Nevím, jak to ti lidé chtějí poplatit. Nevím, jak chce tahle vláda, která nás zas a znovu obelhala, tak jak těm lidem chce pomoct. Nevím to,“ řekl Rajchl.

Upozorňoval také, že strop energií platí pro občany, ale pokud obchodníci nakoupí cenu vyšší, stát jim rozdíl proplatí. Takže obchodníci s elektřinou budou motivováni nakupovat co nejdráž. I tento model musí podle Rajchla skončit.

Popsal také tvorbu ceny elektřiny na burze, byť hned zdůraznil, že většina obchodů s elektřinou dnes již probíhá mimo burzu, ale za burzovní ceny. 

„Prý to nelze levněji, protože by se mohli soudně bránit minoritní akcionáři ČEZ, mezi které patří i některé americké investiční fondy. A to je zase to, co my říkáme od začátku. Pojďme ty minoritní akcionáře vykoupit, ať už nás to neblokuje,“ žádal Rajchl.

„Já tady budu platit 200 tisíc za elektřinu a za plyn, ale já to nějak utáhnu, ale já chci bojovat tady za ty lidi, kteří nemají šanci to utáhnout. Za ty já chci bojovat,“ vysvětloval.

Kroutil hlavou také nad tím, že se cena utváří na základě výstupu z tzv. závěrné elektrárny, a pokud je to elektrárna plynová, tak ta cena té elektřiny je mnohem vyšší, než by mohla být bez tohoto systému.

„To je naprosto perverzní. To je jako kdyby vám řezník chtěl prodat kilo masa, kde bude 90 procent tvořeno z levného masa, ale 10 procent bude nějaké maso hodně kvalitní a on vám prodal celé to kilo masa za cenu masa, která tam je z 10 procent,“ popisoval právník tvorbu cen elektřiny.

Lidé se podle něj dostanou do velkých problémů. 

„Ale ne vlastní vinou, protože jim ten stát tady není schopen zajistit důstojné podmínky k životu. Co by oni podle Stanjury a Fialy měli dělat? Měli by ten svůj rodinný dům prodat a jít do domova důchodců? Nebo mají ještě v osmdesáti letech pracovat? Nebo jak to ten Fiala se Stanjurou chce?“ ptal se Rajchl dál.

Osobně si prý nepřeje, aby ČEZ vydělal ročně 50 miliard. Chce, aby ČEZ vydělal maximálně miliardu a většina peněz má zůstat u lidí a u firem. 

Celý příspěvek můžete shlédnout ZDE

„Tímhle chcete porazit Rusko? Tím, že ty nadnárodní firmy na tom budou vydělávat? Tak to teda klobouk dolů,“ nechal se slyšet Rajchl.

Rajchl e přesvědčen, že česká vláda dělá kroky, které likvidují firmy, likvidují seniory, likvidují samoživitele.

„Co mají dělat lidi, kteří vydělávají 30 tisíc měsíčně? Ti to prostě nemohou uplatit. A to je ještě dobrý, mít plat 30 tisíc. Někteří mají i dvacet. A vláda nabízí nějaké programy pomoci, to je jako kdybyste byli na poušti a někdo vám dal jednu kapku vody a tvrdil vám, že teď už můžete pokračovat v cestě,“ rozpovídal se Rajchl. A nakonec nabídl cestu.

„Jedinou možností je, že tahle vláda musí jít pryč,“ volal na videu a žádal, aby antiglobalisté v Česku spojili síly a pracovali pro Česko. Všichni by si podle Rajchla měli uvědomit, že musí na stranu antiglobalistů dostat střední třídu a jen tak mohou uspět.

Tady je jasně jednotící téma. Je to absolutní neschopnost této vlády, je to devastace českých domácností i firem. 

Také jsme psali:

„My se toho musíme chopit a zvládneme to. Když mají minoritní akcionáři ČEZ 30 procent, tak mi dejte tu pravomoc a já to zvládnu. Ale musí se jednat,“ volal Rajchl na videu s tím, že dokáže dostat cenu elektřiny pod tři koruny za kWh.

Volal také po tom, aby se Česko začalo k Rusku chovat normálně a mělo by nakupovat ropu z Ruska a nikoli jen od Saúdské Arábie, která tuto ropu stejně nakoupila z Ruska. Tak to vidí Rajchl.

„Vláda se chová jako na dobytém hradě, který obsadila a který teď plení. Kdyby to byly jejich peníze, tak se k nim nikdy nebudou chovat tak, jak se chovají. Oni se tak chovají jen proto, že to nejsou jejich peníze a pracují v žoldu těch lidí, kteří tahají za provázky,“ míní Rajchl.

(fan, prvnizpravy.cz, foto: fb)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%