Svátek má: Vojtěch

Politika

Velikost textu:

Ve vysokých funkcích bývají často psychopantí, říká Staněk

Ve vysokých funkcích bývají často psychopantí, říká Staněk

Politici mohou dělat pouze to, co jim lidé dovolí, prohlásil v rozhovoru pro Rádio Universum slovenský ekonom prof. Peter Staněk. Také si myslí, že ve vysokých politických funkcích bývají často psychopati.

Prof. Petr Staněk
22. ledna 2024 - 06:30

Staněk na úvod svého rozhovour připomněl studii o tom, že všichni CEO nadnárodních firem jsou psychopati, a kdyby nebyli psychopati, tak by nebyli na této funkci.

„Když se podíváte na dnešní lidim, tím nechci jmenovat členy české vlády, tak máte podivný pocit. Psychopati. Neodpovědní. Někdy si skutečně myslím, ve spolupráci s některými vašimi opozičními politiky, že kdyby Nero zvolil do Senátu koně, tak by možná byl tento kůň rozumnější než ostatní senátoři,“ řekl Staněk v rozhovoru pro Rádio Universum.

Podle profesora Staňka je zcela evidentní, že část má takové negativní stránky jako je chtivost, posluhování elitám, neodpovědnost a ochotu se podřídit čemukoliv. Bohužel někomu stačí, že se podřídí prostě proto, aby měl granty.

Na druhé straně, někdo zůstane pevný i za cenu vlastního zničení, protože jeho etický a morální princip je vyšší než dočasné materiální výhody, které dostane.

„A když pak tohoto člověka dehonestujeme, označíme ho za dezoláta, podvodníka, distancují se od něho kolegové, a podobně, tak pak skončí jako já. Ale mně to nevadí,“ řekl dále profesor.

Stáněk dále mluvil o amerických, anglosaských elitách špionážního systému: „Teď si představte, že máte na planetě 20 procent anglosaský model – my vězíme v americkým análu úplně, i s botami. Pak máte 20 procent lidí a 20 procent států, které jsou s BRICS, s Ruskem, s Čínou. A máte 60 procent zemí, které váhají, a budou dodržovat pravidla, která určili Američané, nebo se přikloní k tomu, co jim nabídnou z Číny. A teď vidíte, jaké vlády se přiklánějí k čínské strategii. Nechtějí být koloniemi, nechtějí být otroky amerických představ.A to je to, co tak popuzuje americké, anglosaské elity. Protože jestliže si vzpomenete, tak před třemi lety publikovaly zajímavý materiál, jaká by mohla být síla anglosaského bloku – přesněji to nazvaly – skupina Pěti očí. Proč? Odpověď je prostá: Je tam Velká Británie, Spojené státy, Kanada, Austrálie, Nový Zéland. Co je spojuje? Systém Echelon. Echelon je 24 špionážních družic, které monitorují jakoukoliv formu komunikace,“ uvádí profesor.

Aby se člověk orientoval v dnešní chaotické době, je podle profesora důležité pracovat s informacemi trpělivě a soustředěně a dávat je do souvislostí. „Jinak není možné oddělit pravdu od lži, zrno od plev,“ dodává s tím, že to bohužel příliš lidí nedělá.

Staněk se také během rozovoru zmínil o strachu jako hlavním nástroji k ovlivňování lidí.

„Hlavním nástrojem k ovlivňování lidí je přitom vyvolání strachu: musíte vyvolat strach, a začnete tím, že: Pandemie, to je strašné. Jaká je úmrtnost? Obrovská – 0,3 procenta. Pak přijde klimatická krize. Vědci prohlásí, že je klimatická krize, aby to nebylo globální oteplování,pak je to globální var, a všichni se uvaříme, a opět na to lidi koukají,“ vysvětlil Staněk, který také poukázal na skutečnost, že politici mohou dělat pouze to, co jim lidé dovolí.

Psali jsme:

„Politici mohou dělat pouze to, co jim lidé dovolí. Jestliže většina zavře oči a akceptuje dystopický, nelidský svět digitálního feudalismu, stane se realitou,“ odpověděl závěrem na otázku, zda skutečně dojdeme do bodu, kdy lidé nebudou nic vlastnit, všechno bude v rukou nejmocnějších oligarchů, všichni budeme žít v plně automatizovaném a digitalizovaném světě.

„Jestliže většina lidí prohlédne a pochopí, že to je nelidské a postaví se vůči tomu, tak to nebude. Pak se najednou vrátíme k pochopení toho, co je smyslem našeho života, a proč společnost tady je, že poznání je kořením života a že posun poznání v každé generaci je klíčové,“ řekl závěrem profesor Petr Staněk.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%