Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Tajemství mocných. Toto nemělo uniknout do éteru

Tajemství mocných. Toto nemělo uniknout do éteru

Americký profesor Jeffrey Sachs nedávno ve Vídni poskytl rozhovor think-tanku Global Centre for Advanced Studies, kde velmi ostře kritizoval roli, jakou Spojené státy americké hrají ve světě. 

Jeffrey Sachs
1. listopadu 2022 - 11:03

„Je to nejmocnější země na světě a má velkou zodpovědnost vůči světu, aby se chovala mnohem lépe, než se chová teď,“ řekl významný americký profesor ekonomie Sachs. 

Zmínil také sabotáž Nord Streamu 2, k níž dle něho měly USA motiv, prostředky a navíc ji Joe Biden ohlásil. A dostal se i k České republice. Sachs v rozhovoru uvedl, že svět už řeší řadu krizí, například změnu klimatu, a proto se hrozí vždycky, když USA nebo někdo jiný svět rozděluje, než aby se snažili vytvořit základ pro spolupráci. Současná doba je podle něho nebezpečnější a více krizová než jakákoliv jiná v moderní historii. 

„Jsme nejblíže k jaderné válce od kubánské krize před 60 lety,“ myslí si Sachs.

Dále také Sachs připomenul, že vláda Spojených států má nejsilnější armádu na světě, základny v 80 zemích v celkovém počtu 800 a historii pořádání státních převratů skrze akce tajných služeb. „Což jsem studoval a viděl i na vlastní oči,“ podotkl Sachs. 

„A vím, že USA neposkytuje tento základ pro spolupráci, i když je to nejmocnější země na světě a má velkou zodpovědnost vůči světu, aby se chovala mnohem lépe, než se chová teď,“ pokračoval.


Sám se přiřadil k těm, kteří věří, že politika by měla sloužit k řešení problémů, ne jako nástroj udržení moci. A to i přesto, že politika je velmi často to druhé. I když to může být kritizováno jako naivní, podle Sachse je zase naivní pokračovat v politice, která vede k nukleární katastrofě. 

„To já nemíním tolerovat. Nebudu jen tak sedět a říkat: To je prostě politika, tak vyhodíme svět do vzduchu. Ani náhodou, dokud mám hlas, sílu a znalost toho, co se děje, tak budu kritizovat takové cynické a hrubé jednání,“ prohlásil.

Uvedl také, že vláda Spojených států lže, ale čas od času nechá uniknout pravdu. 

„Když to udělá, tak to rychle opraví,“ podotkl a jako příklad dal slova Joe Bidena, který po setkání s kancléřem Scholzem řekl, že pokud Rusko zaútočí na Ukrajinu, tak Nord Stream 2 „skončí“ a ještě na dotaz novináře doplnil, že „mají své prostředky“, když se dotyčný ptal, jak chtějí USA ovlivnit rusko-německý projekt.

„A když plynovod vybouchne, tak západní tisk dělá: Hmm, to by nás zajímalo, kdo to mohl být, asi si Rusové vyhodili do vzduchu svůj vlastní plynovod. A americká vláda řekne: Jo, asi to byli Rusové. I když Američané mají motiv, prostředky a ještě ohlásili, že toto provedou. Ale podle západní propagandy máme být hloupí a snadno manipulovatelní,“ vyjádřil se Sachs a dodal, že když toto řekl v televizi, tak ho rychle stáhli z vysílání. 


„Protože tohle byste neměli v amerických médiích říkat,“ vzpomínal. Politici jsou podle něj arogantní a zahrávají si s ohněm místo toho, aby pracovali pro obecné blaho.

Vyjadřoval se také k ekonomii a ekonomice, zejména k zemím, které jsou ekonomicky závislé na jiných. 

Také jsme psali:

„Země jako Česká republika, Polsko nebo Maďarsko a další nepochybně mají potenciál nebýt závislými ekonomikami, které prodávají komodity určené k dalšímu zpracování, ale inovátory a zeměmi, které rozhodují, jak bude svět vypadat,“ řekl Sachs a dodal, že právě proto se o tyto země tak nebojí, na rozdíl od zemí, které jsou v pasti extrémní chudoby nebo exportují jen jednu surovinu. Právě proto by podle Sachse mělo být cílem nezávislých zemí vzdělávat své děti. Aby znaly a respektovaly svou kulturu, ale také cizí kultury.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: youtube)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%