Svátek má: Vojtěch

Politika

Velikost textu:

Spokojený Rakušan a opozice ve varu! Sněmovnu čeká tvrdý boj

Spokojený Rakušan a opozice ve varu! Sněmovnu čeká tvrdý boj

Sněmovnu čeká tvrdý střet mezi poslanci vládní pětikoalice a opozicí ohledně zavedení korespondenční volby. I přes všemožné obstrukce je ale pravděpodpobné, že si vláda prosadí díky pohodlné většině svou.

Vít Rakušan, ministr vnitra
12. prosince 2023 - 07:22

V české politice se pomalu schyluje k jednomu z nejtvrdších střetů volebního období vlády Petra Fialy. Koaliční poslanci totiž předložili k projednání v parlamentu návrh na zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Češi v cizině by tak mohli poprvé volit dopisem už ve volbách do sněmovny v roce 2025. Opozice je dlouhodobě a důrazně proti, dřívější návrhy blokovala.

Zastánci zavedení korespondenční volby tvrdí, že je to nutné kvůli tomu, že cestování na zastupitelské úřady je pro mnoho Čechů v zahraničí časově i finančně náročné. Podle nich by korespondenční volba mohla zvýšit volební účast Čechů v zahraničí, která je v současnosti nízká. Poštu by dle koaličních politiků mohlo využít k hlasování 600 000 Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem. Argumentuje se i zvýšením „podílu na demokracii“, volit by totiž tak mohlo daleko snáze více lidí.

Návrh předpokládá, že o korespondenční volbu by si Češi v zahraničí mohli požádat nejméně 40 dní před volbami. K hlasování by jim byly zaslány hlasovací obálky spolu s identifikačním lístkem. Volební lístky by pak mohli posílat poštou na české zastupitelské úřady. Návrh zaštiťuje ministerstvo vnitra pod vedením Víta Rakušana.Kritici z opozice naopak mluví o možném ohrožení demokracie a o možné kolizi s ústavním pravidlem, že volby jsou tajné. Vládní koalice je prosazuje podle opozičních politiků jako součást kroků, aby se u moci udržela trvale. Opoziční hnutí ANO a SPD mají u Čechů v zahraničí minimální podporu, což koaliční zástupci uvádějí mezi důvody, proč opozice zavedení korespondenční volby nechce. SPD řadí předlohu k těm, jejichž schvalování hodlá důsledně brzdit.

„Pět vládních stran předložilo návrh na zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí. Volit by tak mohli už v roce 2025. Možnost volit korespondenčně by se týkala už příštích voleb do Sněmovny. Návrh podepsali lídři stran pětikoalice i šéfové poslaneckých klubů. Hnutí SPD korespondenční volby jasně odmítá. Korespondenční volba by znamenala konec demokracie. Popírá tajnost a rovnost volby a nahrává volebním podvodům a manipulacím. Jedná se o mimořádné nebezpečí pro zachování demokratického politického systému, jelikož v případě korespondenční volby nelze žádným způsobem zajistit tajnost a rovnost volby, což jsou základní principy volebního práva definované Ústavou České republiky.

Psali jsme:

Korespondenční volba současně přináší nebezpečí rozsáhlých manipulací a volebních podvodů při sčítání hlasů, což se nedávno odehrálo v USA či v Rakousku, kde kvůli tomu dokonce muselo být opakováno jedno kolo prezidentské volby. Fialově vládě poklesla důvěra občanů na pouhých 20 procent, a proto se snaží účelově změnit volební zákony a dát prostor manipulacím. Hnutí SPD je nadále připraveno bránit principy svobodných, spravedlivých, přímých, rovných a tajných voleb všemi silami a všemi zákonnými nástroji a prostředky!" napsal ne svém facebooku séf SPD Tomio Okamura.

„Volby spadají pod ministerstvo vnitra. Proto mám na vás otázku, pane ministře Víte Rakušane. Proč jste korespondenční volbu nepředložili jako vládní návrh? Aby se k tomu nemohla vyjádřit připomínková místa? Nebo legislativní rada vlády? Arogance této vlády fakt nemá meze,“ protestovala v tomto duchu stínová ministryně vnitra a poslankyně hnutí ANo Jana Mračková Vildumetzová.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%