Svátek má: Petr

Politika

Velikost textu:

Snad se už lidé konečně proberou, říká Štěpán

Snad se už lidé konečně proberou, říká Štěpán

V závěru roku skončí dlouhodobé fixace cen energií několika stovkám tisíc klientů společnosti ČEZ. Některým z nich tak mohou od nového roku stoupnout ceny až trojnásobně. 

Ilustrační foto
6. listopadu 2022 - 13:02

Stovkám tisíc odběratelů ČEZ končí fixace, podle šéfa firmy Daniela Beneše jim ceny násobně stoupnou. Ceny budou růst zákazníkům s končícími fixacemi také u dalších energetických firem v zemi. 

Podle Beneše by nové ceny pro domácnosti nebo malé a střední podnikatele určitě neměly překročit vládou stanovený cenový strop, který začne platit od ledna. Bez něj by byly ceny pro domácnosti až dvakrát vyšší.

Na konci roku by podle Beneše měly vypršet smlouvy na dvouleté a tříletí fixace cen zhruba deseti až 15 procentům klientů ČEZ. Odpovídá to nižším stovkám tisíc zákazníků. Mnohým z nich tak v lednu mohou stoupnout ceny za energie až trojnásobně. Šéf ČEZ v této souvislosti připomněl, že takový nárůst je způsoben i tím, že dosud platili tito odběratelé výrazně méně než ostatní a než je celkový průměr.


Postup vlády i způsob zastropování cen dlouhodobě kritizuje přední český energetický expert Vladimír Štěpán. Rozčarovalo ho oznámení, že ČEZ od ledna zvýší na zálohách ceny elektřiny o 60 % a ceny plynu o 68 %.

„Máme nejvyšší ceny elektřiny, nejvyšší inflaci 20 %, západní Evropa má 5 až 10 % – jak je to možné, když nakupují za stejné ceny energií? Co se tu děje?“ pozastavil se Štěpán. 

„Lidé, kterým končí smlouva, a jsou to statisíce lidí, tak snad už se konečně proberou, proboha. Aby věděli, jaká je ta zastropovaná cena, nesmyslně a několikanásobně více, než v jiných státech,“ připomněl Štěpán.

Štěpán také kritizuje vládu za to, že místo aby vláda zastropovala dodavatele jako celá EU, tak zastropováváme u odběratelů. 

Také jsme psali:

„Následkem toho jsou vysoké ceny a ČEZu a dalším firmám budeme doplácet několik set miliard ročně, protože burza je zmanipulovaná,“ zdůraznil energetický expert a pokračoval:

„Jsme v zajetí toho všeho a energie jsou největší zlo kvůli tomu, že stát vůbec nezvládá situaci. Za celý rok 2022 nedostal vůbec žádnou podporu. Naše vláda nedělá vůbec nic, nebo to dělá pozdě a špatně!“ uvedl k věci Štěpán.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%