Svátek má: Evžénie

Politika

Velikost textu:

Rakušanův průšvih sestřelil akcie ČEZu! Svět se baví, my ne

Rakušanův průšvih sestřelil akcie ČEZu! Svět se baví, my ne

Vít Rakušan způsobil poprask při své Debatě bez cenzury, jak ministr vnitra označuje sérii výjezdů do míst, kde vládu zrovna dvakrát nemusejí. Rakušan řekl, že Fialova vláda chce získat stoprocentní podíl v energetické společnosti ČEZ.

Z příspěvku Burzy cenných papírů
31. ledna 2024 - 06:05

„Pánové, tohle nebylo dobrý,“ vypůjčila si Rakušanova slova Burza cenných papírů v Praze. O přešlapu ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), jehož pondělní výroky o odkupu akcií ČEZu šokovaly celé Česko, napsala dokonce i světoznámá agentura Bloomberg.Rakušan způsobil poprask při své Debatě bez cenzury, jak ministr vnitra označuje sérii výjezdů do míst, kde vládu zrovna dvakrát nemusejí. Rakušan na dotaz v Sokolově uvedl, že vláda Petra Fialy chce brzy získat stoprocentní podíl v energetické společnosti ČEZ. 

„Není to úplně jednoduchá transakce, ale o tom tahle vláda jedná, připravuje se to, jsou tam minoritní akcionáři, ti se nějakým způsobem samozřejmě musejí vyplatit. Já doufám a myslím si to dlouhodobě, že to ještě naše vláda stihne,“ prohlásil ministr a překvapil tím nejspíš i sám sebe.

O pár hodin později totiž své vyjádření negoval s tím, že žádné takové kroky neprobíhají. 

„Během debaty s občany v Sokolově jsem řekl, že naše vláda chystá stoprocentní ovládnutí energetické společnosti ČEZ. Vláda uvažovala o odkoupení výrobních částí společnosti v době extrémně vysokých cen energií. V tuto dobu žádné takové kroky neprobíhají. V zápalu debaty jsem uvedl nesprávnou informaci a za to se omlouvám,“ snažil se situaci uklidnit ministr vnitra.Rakušanova slova nepříjemně překvapila i premiéra Fialu.

„Prohlášení kolegy Rakušana o údajně připravovaném výkupu minorit ČEZ mě překvapilo. Jsem rád, že svoje slova vysvětlil. Zjevně si v zápalu diskuse neuvědomil, jak velkou zodpovědnost na sebe bere. Zejména pak v souvislosti se společností, jež je veřejně obchodována na burze. Bylo by dobré, abychom se takto ve vládě nepřekvapovali a všichni více dbali na společný konsenzus,“ uvedl premiér Fiala raději směrem ke všem ministrům.

„Vít Rakušan se v Sokolově parádně prořekl a zásadně ohrozil pro občany naší zem klíčovou transakci. V normální firmě by na hodinu letěl," okomentoval Rakušanův přešlap na svém facebooku advokát a předseda strany PRO Jindřich Rajchl.

Psali jsme:
Výroky ministra vnitra přitom za jediný den stačily ovlivnit akcie ČEZu na pražské burze, kde jsou stěžejním titulem. Od úterního rána během první hodiny po otevření trhu vzrostly akcie o více než dvě procenta na 894 korun.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: fb profil)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
73%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%