Svátek má: Vojtěch

Politika

Velikost textu:

Rakušan překročil své kompetence, říká senátorka Hamplová

Rakušan překročil své kompetence, říká senátorka Hamplová

Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová se nesouhlasně vyjádřila k výzvě ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ohledně jeho doporučení samosprávám zrušit novoroční ohňostroje. Ministr prý není oprávněn obcím cokoli doporučovat.

Jana Zwyrtek Hamplová, senátorka
30. prosince 2023 - 06:30

“Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu na síti X vyzval starostky a starosty obcí, aby nepořádali silvestrovské ohňostroje. K omezení zábavní pyrotechniky vyzval i ostatní lidi. Důvodem je tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v Praze z minulého týdne, která si vyžádala 14 obětí, a také dvojnásobná vražda z Klánovického lesa.”

Na slova ministra Rakušana a jeho doporučení samosprávám zareagovala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová, která si myslí, že ministr stylem své výzvy obcím překročil své kompetence.

„Ministr vnitra není oprávněn cokoli obcím doporučovat - není jejich nadřízený. Je ale možné, že to ani po dvou letech neví. Ministr Rakušan stylem své výzvy obcím překročil své kompetence.


   
Nemám ráda moralizování, gesta a dvojí metr - na “šlechtu” a prostý lid. Hlavně tam, kde to dotyčnému absolutně nepřísluší, a překračuje tím hrubě své kompetence. Proto bych byla ráda, kdyby pan ministr Rakušan neříkal starostům, co mají a nemají dělat, protože je čistě na nich, co ve svých obcích a městech udělaji a co ne. Samospráva je zaručena Ústavou, a nikdo, včetně ministra, premiéra a prezidenta jí nemá právo říkat, jak se má zachovat.

Vyjádření ministra Rakušana tak lze vnímat pouze jako vyslovený soukromý názor, co podle něj  je a není správné. Ovšem jen jako soukromé osoby. Jakákoli výzva starostům, respektive obcím a městům, z pozice jeho funkce, není absolutně na místě, a je ústavně zcela nevhodná a tzv. přes čáru. Pan ministr by si měl nastudovat, co spadá do jeho kompetence, a stylem vyjadřování to jasně odlišovat. A nepoužívat hlavičkový papír ministerstva.

Psali jsme:

A chce-li moralizovat, mohl by začít u svých vládních kolegů, a nechat na pokoji obce a města," uzvařela svůj facebookový komentář k doporučení ministra vnitra Rakušana samosprávám ohledně zrušení ohňostrojů senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: fb profil)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%