Svátek má: Vojtěch

Politika

Velikost textu:

Řada lékařů se distancuje od požadavku na výsluhy

Řada lékařů se distancuje od požadavku na výsluhy

Řada lékařů se na sociálních sítích distancuje od požadavku na výsluhy, který zazněl během jednání o řešení situace. Požadavek si v listopadu odhlasovala Česká lékařská komora na svém zasedání.

Milan Kubek, prezident ČLK
8. prosince 2023 - 07:22

Protest mladých lékařů proti nízkým mzdám a velkému množství přesčasů začíná ztrácet podporu i mezi jejich staršími kolegy. Řada lékařů se na sociálních sítích distancuje od požadavku na výsluhy, který zazněl během jednání o řešení situace. Požadavek si v listopadu odhlasovala Česká lékařská komora na svém zasedání. Nyní zaznívají názory, že takový požadavek je nesmysl, či že se ČLK nesmí stát odborovou organizací. Někteří lékaři volají po rezignaci prezidenta komory Milana Kubka.

„Výsluhy pro zdravotníky jsou nesmysl a jen to devalvuje legitimní požadavky na vzdělávání a odměňování. Jako zapřísáhlý neodborář a dlouhodobý kritik ČLK se od tohoto distancuji. My se z toho postkomunismu fakt nevyhrabeme,“ uvedl například primář gynekologie nemocnice Ivančice Josef Pulkert.

Jak popsal situaci server echo24.cz, ještě dále zašel známý lékař, onkolog a popularizátor oboru Marián Hajdúch.„Tento návrh považuji za nezodpovědný a stydím se za něj jako člen ČLK. Z naděje v reformu zdravotnictví se stala fraška, právě začal díl druhý,“ uvedl k možnosti výsluh pro lékaře.

„ČLK není a nesmí být odborovou organizací,“ uvedl k požadavku výsluh Michal Šotola primář I. Kliniky tuberkulózy a respiračních onemocnění. 

Ten následně zveřejnil i dopis, který Kubkovi zaslal, a ve kterém ho vyzval k rezignaci.

Výsluhami pro lékaře se zabýval už listopadový sjezd ČLK.

„ČLK požaduje vytvoření výsluhové renty pro lékaře, kteří v rámci zajišťování pohotovostních služeb odpracovali takové množství přesčasových hodin, že s předstihem naplnili fond pracovní doby odpovídající věku odchodu do řádného starobního důchodu,“ stojí v návrhu který delegátům sjezdu předložil prezident Kubek, a který byl většinově schválen.

Psali jsme:

O požadavku výsluh a předčasného odchodu do důchodu hovořila Sekce mladých lékařů ČLK už v září. V rámci jednání o ukončení protestu měli podle serveru lidovky.cz protestující lékaři dostat od ministra příslib, že se tématem výsluh bude jeho resort příští rok zabývat.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro: cnn prima)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%