Svátek má: Zdislava

Politika

Velikost textu:

Nepředvídatelnost vlády je katastrofa, řekla Schillerová

Nepředvídatelnost vlády je katastrofa, řekla Schillerová

Sněmovna v pátek schválila vládní daňový balíček se zavedením daně z mimořádných zisků. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO v tom však vidí cestu do pekel.

Alena Schillerová
5. listopadu 2022 - 13:02

Vládní pětikoalice v čele s premiérem Petrem Fialou se dohodla na podobě tzv. „válečné daně“. 

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová se opřela do vlády kvůli daním z mimořádných zisků a varovala před negativními dopady, které budou české občany a firmy bolet. „Katastrofa. Narazíte a s vámi celá tato zem,“ řekla doslova Schillerová.

Sněmovna v pátek schválila vládní daňový balíček se zavedením daně z mimořádných zisků. Tato daň by měla v příštím roce vynést 85 miliard korun. Ministerstvo financí odhaduje, že na kompenzaci maximálních cen energií bude potřebovat zhruba 100 miliard korun. Návrh ministra financí Zbyňka Stanjury počítá se zavedením daně od příštího roku.

Schillerová však byla k tomuto návrhu nešetřila kritikou.

„Tady budu jen kritická. Absolutně, absolutně jste, pane ministře, nezvládl bezprecedentním způsobem vytvoření zcela nové daně formou vlastního pozměňovacího návrhu. Tento způsob byl pro vás rychlý a z vašeho pohledu bezbolestný. Nemyslím, že je to bezbolestné, z vašeho pohledu je měřena krátkodobým hlediskem, ale z dlouhodobého hlediska si myslím, že narazíte, nemám z toho radost. S vámi narazí celá tato zem, hlavně rozpočet,“ zdůraznila exministryně financí Schillerová.


Schillerová dále poukázala na z jejího hlediska pofiderní predikce. 

„Nic k těmto pofiderním predikcím, kromě ujištění, že to dělali experti Ministerstva financí, nemáme. Neviděla jsem nic, co by se mohlo verifikovat. Na rok 2023 to má být 85 miliard, zpochybňují to i ekonomové. Dokonce poradce pana premiéra pan Křeček řekl, že je to ‚paskvil‘. Za rok 2023, 2024 a 2025 to má být celkem 150 miliard, ta daň z mimořádných zisků. Spíše bych řekla, že přání je otcem myšlenky,“ pronesla bývalá ministryně financí.

„Takže nepředvídatelnost vládnoucí pětikoalice, která si na předvídatelnosti daňového prostředí dle svých slov a slibů zakládá, ale podle činů to tak vůbec nevypadá. Co tu předváděli vládní poslanci ohledně zdaňovacího období, případně retroaktivity a limitu, od jakého se bude na podniky daň z mimořádného zisku vztahovat, to je naprostá katastrofa,“ kritizovala dále komunikaci vlády u mimořádné daně.

Následně Schillerová upozornila, že zavedení z mimořádných zisků může být spojeno s řadou negativních dopadů. 

Také jsme psali:

„Primárně v bankovním sektoru; bojím se, aby tuto daň nakonec nezaplatili občané ve zvýšených poplatcích za bankovní služby nebo zdražením úvěrů či jejich částečné nedostupnosti,“ řekla Schillerová a pokračovala:

„Neslyšela jsem od ministra financí žádné záruky, že se to nestane. Proto jsme chtěli připomínkové řízení a slyšet i názor té druhé strany. Tuto stranu mince odmítá pětikoalice diskutovat, jak v Poslanecké sněmovně, tak s občany i ze zástupci firem,“ doplnila Schillerová.

Daň ale i přes velmi ostrý odpor opozice prošla v podobě, v jaké ji předložil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS, pouze s jedním technickým zpřesněním. Většina koaličních poslanců totiž své pozměňovací návrhy k podobě mimořádné daně stáhla.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: youtube)Půjdete-li k volbám, koho budete volit ve druhém kole prezidentské volby?