Svátek má: Vojtěch

Politika

Velikost textu:

Fičák ze STANu: Zrušení práva veta je v našem národním zájmu

Fičák ze STANu: Zrušení práva veta je v našem národním zájmu

Předseda mládežnické organizace hnutí STAN v Praze Adam Trunečka vzkazuje veřejnosti, že zrušení práva veta je v našem národním zájmu. Zrušení jednomyslnosti v EU je připraven podpořit i ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN).

Adam Trunečka (STAN)
18. prosince 2023 - 07:22

Maďarsko na summitu EU zablokovalo finanční pomoc pro Ukrajinu i opětovné projednání rozpočtu Unie. „Ukazuje se, že zrušení práva veta je v našem národním zájmu,“ píše v textu pro server Seznam Médium předseda mládežnické organizace hnutí STAN v Praze Adam Trunečka. Vysloužil si tím na sociální síti X pochvalu od svého šéfa, poslance Martina Exnera (STAN). 

Zrušení jednomyslnosti v EU je připraven podpořit i ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), který to potvrdil v rozhovoru pro irozhlas.cz.

Lídři Evropské unie schválili v pátek zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou i s Moldavskem. Maďarský premiér Viktor Orbán, který byl proti zahájení těchto přístupových rozhovorů, nakonec opustil jednací sál ve chvíli, kdy se o tomto bodu jednalo, a umožnil tak schválení. Zablokoval však další finanční pomoc pro Ukrajinu ve výši 50 miliard eur i revizi unijního rozpočtu.

Rozhodnutí maďarského premiéra Viktora Orbána opakovaně využít veto kritizuje evropský aktivista, stanařský mládežník Adam Trunečka, jenž se domnívá, že investice do Ukrajiny je investicí do naší vlastní bezpečnosti. 

„Už od začátku ale nad jednáními o Ukrajině visela hrozba, že by jeden členský stát, Maďarsko, mohl veškerou evropskou pomoc zablokovat. A to je podle mne absurdní,“ napsal asistent poslance Exnera ve svém komentáři na Seznam Médium.Orbán nám tak podle jeho slov dokazuje, že zrušení práva veta v Evropské unii je v našem národním zájmu a volá po ukončení vydírání ze strany Maďarska.

„Rušení veta v některých oblastech rozhodně není radikální myšlenka, v 80 % případů už dávno rozhodujeme kvalifikovanou většinou. Ta je postavená tak, aby vyvážila zájmy velkých i malých států. Nutno dodat, že Česko patří do té poloviny větších. Chceme se ale v těchto chvílích, kdy se hraje o naši bezpečnost a prosperitu, nechat vydírat? Pokud ne, musíme se bavit o zrušení veta přinejmenším v zahraniční politice,“ uvedl Trunečka.

Pochvalu za svůj článek získal do poslance Martina Exnera, kterému děla Trunečka asistenta. 

„Výborně napsané. Zvýšení akceschopnosti EU, nemožnost vydírání a blokace jedním státem, podpora Ukrajiny a zrušení veta jednotlivého členského státu a jeho náhrada hlasování s kvalifikovanou většinou nebo i veto kvalifikovanou menšinou jsou jednoznačně v českém zájmu,“ vyjádřil Exner svůj názor na hlavní výhody zrušení práva veta.

Psali jsme:

Rovněž Exnerovu stranickému kolegovi, ministrovi pro evropské záležitosti Martinu Dvořákovi vadí, že Maďarsko svým vetem narušuje jednotný přístup států ve společné zahraniční politice. 

„Jsem připraven podpořit zrušení jednomyslnosti v Unii. Jsem přesvědčen, že debata se vést musí z řady důvodů. Myslím si, že pan premiér Orbán svým chováním dává jasný signál, že ta věc je velmi naléhavá,“ řekl v rozhovoru pro irozhlas.cz Dvořák.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: repro: napravo)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%