Svátek má: Vojtěch

Politika

Velikost textu:

Eduard Chmelár: Demokracie podle Čaputové

Eduard Chmelár: Demokracie podle Čaputové

Rád bych upozornil na slova, která bez hlubšího zájmu médií přednesla Zuzana Čaputová na půdě Spojených států, píše na facebooku Eduard Chmelár, slovenský analytik.

Eduard Chmelár, slovenský analytik
8. února 2024 - 02:20

Během vystoupení na Stanfordově univerzitě řekla mimo jiné toto: „Svoboda projevu se zneužívá k šíření lží a paniky... Západ ještě nepochopil, že pilíře demokracie, jako je svoboda projevu, se využívají k útokům nebo zničení samotné demokracie."

Už mnohokrát jsem upozornil na to, že tato žena je zcela posedlá touhou omezovat svobodu projevu. Není jiné téma, kterému by se věnovala tak často a tak intenzivně, a to nejen doma, ale i v zahraničí, kde otevírala agendu „regulace médií a „obrany demokracie před neomezenou svobodou projevu" (sic!) na každé pracovní cestě a nebylo jí to hloupé ani tehdy, když přebírala nějakou banální cenu právě za posilování svobody.

Jako člověk, který se téměř tři desetiletí profesionálně věnuje filozofickým, politickým a právním otázkám svobody projevu, musím důrazně prohlásit, že její názory v této oblasti jsou nejen scestné, ale také nebezpečné. Demokracie je založena na konfliktu názorů a soutěži koncepcí. V takovém systému se rozhoduje na základě argumentů, nikoli výhrůžek, zastrašování, vydírání nebo mocenského zasahování. Nikdo si nesmí osobovat právo vnucovat společnosti, co si má myslet, co smí říkat a co je správné, bez předchozí diskuse.Zuzana Čaputová buď nerozumí důležitosti svobody projevu, bez které se neudrží žádná demokracie, nebo je mentálně na úrovni severokorejských vládců. Integrální součástí svobody projevu je totiž i to, co znepokojuje, dráždí nebo dokonce pobuřuje, jak to zformoval britský liberální filozof John Stuart Mill. Je příznačné, že Zuzana Čaputová je přecitlivělá na vlastní osobu a také oprávněnou kritiku své činnosti označuje za „útok", přičemž spolu se svými spřízněnými novináři dramatizuje situaci, že se stala obětí nenávisti (což by o tomto tématu mohl povídat Robert Fico nebo Peter Pellegrini , které nešetří nikdo?) - ale na druhé straně vyzdvihla údajnou „slušnost a kultivovanost" protivládních protestů.

Tak já nevím, jestli u Čaputových považují za slušné pokřikovat po jiných lidech - potkan, prasata, ruská filcka, jdi do pi ..., ministryně - ale alespoň jsem se utvrdil v tom, že falešnost této osoby je nevídaná. Pokud vám však unikl smysl cesty prezidentky SR do Spojených států, jejím skutečným vrcholem byla návštěva centrály Youtube. Zuzana Čaputová ji okomentovala doslova takto: „V San Francisku jsem se setkala s viceprezidentkou Youtube Leslie Miller, abych s ní mluvila o tom, jak vnímají dodržování svých závazků pro obsah v slovenském jazyce. Po přijetí evropského zákona o digitálních službách by mělo mít Slovensko pět moderátorů obsahu, což je méně v porovnání s jinými podobně velkými zeměmi. Je důležité, aby slovenští uživatelé digitálních platforem měli garantovanou stejnou pozornost a bezpečnost jako ti z velkých zemí."

Chápete?? Za 35 let tohoto režimu jsem ještě neslyšel tak bezostyšný a otevřený nátlak politika na zavedení cenzury. S tím, že cenzor se nově jmenuje „moderátor obsahu". George Orwell by byl nadšený z tohoto rozkošného newspeaku, ale v zásadě to není nic nového. Od zavedení svobody tisku v roce 1848 se její odstranění už nikdy nenazvalo zdiskreditovaným pojmem „cenzura", ale právě podobným newspeaky. Jenže my nežijeme v diktatuře a taková slova hlavy státu, která by měla být strážkyní ústavních práv a svobod, ale místo toho s bruselským obuškem za zády vydírá sociální sítě, jsou nepřijatelné, nepřípustné a kategoricky by se měly odmítnout. Už chápu, proč prezidentka vzala s sebou svého "lovce hoaxů" Jakuba Godu, ale v letadle se nenašlo místo pro mnohem kompetentnějšího státního tajemníka MIRRI pro informatizaci.

Pokud Zuzana Čaputová nechápe, že v demokracii se nesmysly odjakživa vyvracely argumenty, a ne zákazy, že pravda se zjevovala v dialogu, a ne v mocenském rozhodnutí, a místo toho poučuje mnohem vyspělejší západní demokratické země, že svoboda projevu jim škodí, pak buďme rádi, že nemá větší pravomoci, neboť ohrožení demokracie zjevně přichází z Prezidentského paláce, a ne z Úřadu vlády.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%