Svátek má: Zina

Politika

Velikost textu:

Doubrava: Proč není důležité, zda dokument vytvořily zmije z RAND

Doubrava: Proč není důležité, zda dokument vytvořily zmije z RAND

Text údajně od společností RAND Corporation ze dne 25. ledna 2022, který popisuje cíle USA s válkou na Ukrajině, je velmi zajímavý, protože je mimořádný tím, že není důležité, zda jde skutečně o originál nebo jenom neautorizovaný text. Takový příběh dokumentu je skutečně mimořádný.

Jaroslav Doubrava, senátor
7. října 2022 - 04:20

První zprávy 4. října 2022 přinesly dokument z webových stránek švédských novin nyadagbladet. V polovině září 2022 se objevila senzační zpráva, že z amerického militantního RAND Corporation unikl dokument pro americkou vládu o přípravě války na Ukrajině s cílem zničit ekonomiku Německa tím, že Rusko bude vyprovokováno NATO k invazi na Ukrajinu. Ihned poté budou uvaleny na Rusko sankce, které jsou již připraveny, píše se v dokumentu. Bez ruského plynu se německá ekonomika zhroutí a s ní i celá EU, což pomůže americké ekonomice i pomocí odlivu kapitálu z Evropy do USA. Informace jsou bohužel reálné.

Publicista František Roček upozornil, že média text uveřejnila prakticky po celém světě. Ale zároveň uvedla, že nemohou potvrdit pravost dokumentu.

Senátor Jaroslav Doubrava v rozhovoru zdůrazňuje, že bez ohledu na to, zda text skutečně vytvořili v RAND Corporation, obsah dokumentu dosti věrně popisuje situaci v Evropě z pohledu srpna až září 2022.

V čem je podle vás text unikátní?

Doubrava: I kdyby šlo o podvrh, lze text považovat za dobrou rekonstrukci amerického jedovatého ekonomického myšlení. Dokument má celkem 6 stran a z toho 4 strany obsahují reálný text – údajné shrnutí větší studie. Shrnutí začíná titulem: “Oslabení Německa, posílení USA“. Texty tohoto typu nemají přímočaře brutální tituly, ale např. zdánlivě neutrální jako třeba „O možnosti posílení spolupráce USA s Německem v době evropské krize.“

Proč nejste přesvědčen, že jde o originální text z RAND?

Doubrava: Nejde o přesvědčení, jenom mám podezření, že jazyk zprávy je v řadě bodů nepřiměřeně jízlivý. Naproti tomu RAND Corporation patří do politického soukolí, kde základem všeho je předstírání. Neurvale jízlivý tón lze použít jenom v případě návrhů jak zaútočit na jasně definovaného nepřítele, ne jak přitom poškodit údajné spojence.

Čili připojujete se ke skeptikům?

Doubrava: Mediální Nya Dagbladet zveřejnila to, co je považováno za uniklý dokument RAND, napsal Wolfgang Jeschke v Paraguayi, který článek přeložil do němčiny. Důležitá je nejistota o charakteru textu - zmínka o textu jako o tom, co je považováno za text z RAND Corporation. Nejistota je založena na řadě drobností.

Například?

Doubrava: Myslím, že by v RAND nepoužili větu „Díky našim precizním krokům se podařilo zablokovat uvedení plynovodu Nord Stream 2 do provozu…“ Blokování plynovodu Nord Stream 2 představovalo dlouhodobý až hysterický tlak od pravicových hysteriků ve střední a východní Evropě, potichu se přidávalo i Švédsko, ultrapravicová klika v EU a lídry v kampani proti plynovodu byly USA. V údajném článku z RAND o plynovodu je uváděno cosi, co bylo dlouhodobě velkým politickým tématem, bez ohledu na RAND.

V tom máte pravdu, protože v jednom článku vyšlo třeba následující: „…USA doufají, že proniknou na lukrativní evropský trh se svým vlastním vývozem břidlicového plynu. Z dlouhodobého hlediska USA chtějí, aby Evropa byla závislá na jejich vývozu energie, stejně jako Severoatlantická aliance je jejich zajatcem v oblasti vývozu zbraní. Nová německá vláda vstoupila do americké pasti…“, píše MK Bhadrakumar, bývalý indický diplomat koncem roku v Asia Times,“ upozornil 11. ledna 2022 v Prvních zprávách článek „Na plynovou studenou válku doplatí lidé v EU“.

Doubrava: Na text z RAND Corporation je proto vhodné se dívat spíše jako na inspirativní text, jako na pokus popsat protievropské spiknutí americké administrativy. Text popisuje, co špatného se skutečně stalo od února do srpna 2022 v EU. Faktograficky to je pravdivý text. Bohužel, kdyby tyto informace vyšly jako běžný článek, nevzbudily by pozornost. Ale pokud to má být kompromitující text z dračího doupěte RAND, vzbudí to velkou pozornost. Oprávněnou pozornost. A k tomu došlo. Proto „Šokdokument: Jak USA plánovaly válku a energokrizi v Evropě“ uveřejněný v Prvních zprávách je reálný popis praxe USA vůči svým sluhům v EU, zvláště v Německu. Útok na ruský plynovod v Baltickém moři je pro USA nejlepší zprávou tohoto roku. Tečkou za kopáním hrobu pro německou ekonomiku. Kdopak asi teroristy financoval, aby útok provedli?K domnělému článku od klubka zmijí z RAND lze dodat, že dnes je již jasné, že podnikatelské kruhy v USA jásají, protože konkurenceschopnost EU klesá, a doplatí na to prostí občané EU, tedy i čtenáři Prvních zpráv. Nejméně do roku 2027 bude energeticky a hospodářsky EU invalidní. Mezitím ztratí EU respekt, kvůli tomu, že se projevuje jako děvka USA, bude bezmocná. Začíná to již teď naprostým podlézáním blízkovýchodním diktaturám, včetně Saudské Arábie, kvůli ropě a plynu.

Doubrava: K tomu bych citoval jednoho šikovného člověka, kterho nemůžeme podezírat, že jde o prorusky orientovaného skřeta. Doug Bandow, vedoucí pracovník (Senior Fellow) v Cato Institute a bývalý zvláštní asistent prezidenta Ronalda Reagana, koncem září upozornil: „… i američtí politici, kteří svatouškovsky poučují svět o lidských právech, prosluli tím, že odpouštějí vražedným spojencům, kteří nosí dary. Zejména ropa od Saúdů. Přesto je Království Saúdské Arábie obzvláště odporné… Absolutní monarchie Saúdské Arábie omezuje téměř všechna politická práva a občanské svobody. Nejsou voleni žádní úředníci na národní úrovni. Režim se spoléhá na všudypřítomný dohled, kriminalizaci disentu a veřejné výdaje jsou podporované příjmy z ropy, aby si udržel moc. Ženy a náboženské menšiny čelí rozsáhlé diskriminaci…“

Stále více se ozývají hlasy, že blbečti z vedení EU si naběhli, protože nedomysleli, co protiruská válka pro EU znamená. Nenaznačuje to i text, o kterém hovoříme?

Doubrava: Rozklad Evropy byl osudný v roce 1914 a 1939 a teď od podzimu 2022. Ve všech třech obdobích jediný, kdo na tom vydělal, byly vzdálené USA. EU bude vydána na milost islámských investicím potichu spojených s islámským migračním tlakem do EU, zvláště na Balkán, Španělska a do Francie, ale i dalších zranitelných států západní Evropy. Vzrůstá tím neúprosně i moc Turecka.

Rusko dodalo v roce 2021 přibližně 40 % veškerého plynu spotřebovaného v EU. Politici občanům EU neříkají, jak strašlivé náklady budou spojené s totálním odstřižením od ruského plynu. \opět budu citovat: „Reakce Evropy na současnou plynovou krizi může znamenat, že do roku 2030 bude spotřebovávat mnohem méně plynu, než by tomu jinak mohlo být, a že se vzdaluje na cestě ke splnění svých cílů v oblasti změny klimatu a ke zlepšení energetické bezpečnosti,“ varuje Michael Bradshaw, profesor globální energetiky, Warwick Business School, University of Warwick. Nejhorší je, že z hlediska války USA a NATO vůči Rusku na Ukrajině nelze vyslovit žádné seriózní prognózy, protože konflikt může během pár chvil metastázovat.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
16%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%