Svátek má: Nela

Politika

Velikost textu:

Do politiky patří slušnost! Mlčet nebudeme

Do politiky patří slušnost! Mlčet nebudeme

Strana PRO v čele s jejím předsedou Jindřichem Rajchlem se rázně vymezila proti reakcím na kandidaturu a zvolení Jany Zwyrtek Hamplové do Senátu Parlamentu České republiky. 

J. Rajchl, J. Zwyrtek Hamplová
6. října 2022 - 11:47

Strana PRO (Právo, Respekt, Odbornost) se rázně vymezila proti reakcím na kandidaturu a zvolení Jany Zwyrtek Hamplové do Senátu Parlamentu České republiky. V otevřeném dopise vyzvala senátory a poslance ke slušnosti a k odstranění nenávisti, která se podle nich šíří v naší společnosti. V reakcích na zvolení se totiž objevila slova mnohdy daleko za hranicí slušnosti.

„Nebudeme mlčet! Do politiky patří slušnost! Musíme zastavit tu nenávist, která se šíří ve společnosti,“ začíná těmito slovy výzva strany PRO. Její představitelé se dále obrátili na všechny členy Parlamentu.


„Jistě neunikla vaší pozornosti hrubě urážlivá veřejná prohlášení členů politických stran a mediálně známých osob vůči Mgr. Janě Zwyrtek Hamplové, zvolené do Senátu Parlamentu České republiky v senátním obvodu č. 76 – Kroměříž. Touto cestou v první řadě odsuzujeme podobné projevy nenávisti a zloby jako něco, co se nesmí stát novým stylem politické kultury v České republice,“ píše se v prohlášení, které je doplněno ukázkami urážlivé a vulgární komunikace, namířené proti senátorce Zwyrtek Hamplové.

V mnohdy sprostých komentářích najdeme slova a slovní obraty jako Kr*va z Mohelnice, kolaborantská ku*da, umolousaná dezolátka, ježibabice a podobné. Podepsaní představitelé strany PRO dále vyzývají senátory a poslance, aby se k uvedeným výrokům vyjádřili s odkazem na rčení, že „mlčení znamená souhlas."„Současně vyzýváme i vás, abyste se k těmto výrokům otevřeně vyjádřili. Jsou totiž směrovány vůči Vaší nastupující kolegyni, demokraticky zvolené člence Parlamentu České republiky. Jsme přesvědčeni, že v tomto případě jednoznačně platí latinské Qui tacet, consentire videtur, tedy Kdo mlčí, zdá se, že souhlasí,“ píše se dále v otevřeném dopise.

Na závěr je připojeno konstatování, které apeluje na vzájemný respekt a základní zásady slušného jednání „Bez vzájemného respektu a bez dodržování alespoň základních zásad slušnosti ztratí Česká republika právo označovat se za demokratickou zemi, za zemi, založenou na lidskosti a právu.“

Také jsme psali:

Následuje opět apel na to, aby se adresáti tohoto prohlášení veřejně postavili k urážkám Jany Zwyrtek Hamplové:

„Žádáme každého z vás, abyste veřejnost seznámili se svým pohledem na tuto zcela nepřijatelnou kampaň. Protože mlčení si bude naše společnost oprávněně vykládat jako váš souhlas s podobnými výroky, které se objevily na sociálních sítích a médiích.“

Pod  prohlášením je podepsané vedení strany PRO, v čele s jeho předsedou – advokátem Jindřichem Rajchlem.

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)