Svátek má: Vojtěch

Politika

Velikost textu:

Americký kongres schválil zákon omezující pravomoc prezidenta

Americký kongres schválil zákon omezující pravomoc prezidenta

Kongres Spojených států amerických schválil nový zákon, který brání jakémukoli prezidentovi ve vystoupení Spojených států z NATO bez předešlého souhlasu Senátu nebo zákona Kongresu.

Joe Biden, prezident USA
16. prosince 2023 - 06:30

Tento krok iniciovali senátoři Tim Kaine (D-Va.) a Marco Rubio (R-Fla.) a byl začleněn do každoročního zákona o národní obraně (National Defense Authorization Act), který byl ve čtvrtek schválen Sněmovnou reprezentantů a očekává se, že ho podepíše prezident Biden.

Ustanovení zdůrazňuje závazek Kongresu k alianci NATO, která byla terčem kritiky bývalého prezidenta Trumpa během jeho úřadování. Aliance nabyla na významu za Bidena, zejména od úplné invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022, uvádí americký zpravodajský server The Hill.

"NATO silně reagovalo na válku ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině a vzrůstající výzvy po celém světě," řekl Kaine. 

Dále uvedl, že legislativa "potvrzuje podporu USA této klíčové alianci, která je základem naší národní bezpečnosti. Také posílá silný signál autoritářům po celém světě, že svobodný svět zůstává sjednocený."

Rubio uvedl, že opatření slouží jako důležitý nástroj pro dohled Kongresu. "Musíme zajistit ochranu našich národních zájmů a bezpečnost našich demokratických spojenců," řekl.Biden během svého úřadování hluboce investoval do aliance NATO, nasadil více vojsk a vojenských zdrojů do Evropy jako ukázku síly proti Putinově válce. Také dohlížel na rozšíření aliance o Finsko a na pokračující snahy o plné přijetí Švédska.

Trump, hlavní kandidát na prezidentskou nominaci za GOP, vysílá smíšené signály ohledně aliance před rokem 2024. Jeho zastánci tvrdí, že jeho tvrdá řeč a kritika aliance inspirovaly členské státy k plnění svých závazků dosáhnout 2 procent obranných výdajů, čímž by snížily břemeno USA.

Psali jsme:

Ale kritici Trumpa tvrdí, že jeho rétorika oslabuje jednotu a účel aliance. Vyjádřili také obavy, že by Trump mohl opustit závazek USA k vzájemnému obrannému paktu aliance nebo úplně stáhnout USA.

(nov, The Hill, foto: repro: france24)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%