Svátek má: Vojtěch

Byznys

Velikost textu:

Žádné změny ze strany ECB a další silná data z USA

Žádné změny ze strany ECB a další silná data z USA

ECB podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, debata o jejich snižování je podle ní stále předčasná.

Ilustrační foto
26. ledna 2024 - 09:23

Na tiskové konferenci prezidentka Lagardeová potvrdila, že si stále stojí za svým předchozím vyjádřením, ze kterého na trzích rezonovala hlavně možnost prvního snížení sazeb již „v létě“. Konkrétnější výhled úrokové trajektorie však nezazněl. Vedení ECB se i na tomto zasedání shodovalo, že na zahájení debaty o snižování úrokových sazeb je stále příliš brzy, komentuje Jaromír Gec, analytik Komerční banky.

Další kroky by tedy měly být závislé hlavně na datech. Nové údaje přitom podle centrální banky v podstatě potvrdily střednědobý výhled inflace z prosince, ve kterém ECB počítala pro letošní rok s celkovou i jádrovou inflaci na úrovni 2,7 %. Právě perzistence jádrové inflace by přitom měla podle nás být jedním z hlavních důvodů, proč by měnověpolitické sazby ECB letos měly poklesnou méně, než zaceňují finanční trhy (zhruba 140 bb do konce roku), přestože vymezení se vůči tržním očekáváním bylo na tiskové konferenci přeci jen o něco slabší, než jsme předpokládali.


Odolnost ekonomiky USA trhy nepřestává překvapovat. Tamní HDP v loňském závěrečném čtvrtletí mezičtvrtletně anualizovaně vzrostl o 3,3 %, zatímco trhy očekávaly snížení dynamiky z 4,9 % q/q v Q3 23 na 2,0 % q/q. V rámci struktury se ovšem překvapení koncentrovalo hlavně do zásob. Růst osobní spotřeby naopak překonal očekávání jen lehce (2,8 % q/q vs. 2,5 % q/q anualizovaně). Překvapení z agregátního čísla částečně diskontuje také růst jádrových spotřebitelských cen (jádrového deflátoru soukromé spotřeby), který podle očekávání setrval na 2 % mezičtvrtletně anualizovaně, což znamená, že fundamentální cenové tlaky ve Spojených státech byly ve druhé polovině loňského roku v průměru konzistentní s inflačním cílem Fedu.

S podporou silných dat ve čtvrtek dolar k euru mírně posílil. Odpoledne se obchodoval poblíž 1,085 USD/EUR, tedy zhruba o 0,3 % silnější než ráno. Měny středoevropského regionu si i dnes žily vlastním životem. Navzdory posílení amerického dolaru pokračovaly v korekci ztrát z první poloviny týdne, která z našeho pohledu nastala bez výrazných kurzotvorných informací, a tedy měla spíše technický charakter. Koruna se vrátila lehce pod 24,80 CZK/EUR (posílení o 0,3 %) a o něco výraznější relativní zisk ve výši 0,5 % si k euru dnes připsal i maďarský forint.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
618
ČEZ
883
ERSTE GROUP BANK A
1076.5
KOFOLA CS
273
KOMERČNÍ BANKA
871
MONETA MONEY BANK
103.6
PHILIP MORRIS ČR A
15680
PHOTON ENERGY
45.8
PILULKA LÉKÁRNY
200
VIG
731
GEN DIGITAL
515
PRIMOCO UAV SE
915
GEVORKYAN
256