Svátek má: Vojtěch

Byznys

Velikost textu:

Santa Claus rally na trzích. Díky Jerome Powelle!

Santa Claus rally na trzích. Díky Jerome Powelle!

<< GLOSA >> Na akciových rzích se s koncem roku rozjela Santa Clause rally. Americký akciový index S&P 500 přidal od konce října k dobru +15 %, za celý letošní rok je pak v plusu 23 %.

Ilustrační foto
20. prosince 2023 - 09:40

Na druhé straně se daří také dluhopisům – v posledních dvou měsících došlo k razantnímu přecenění a výnos amerického desetiletého papíru klesl o více než 100 bazických bodů pod 4 %. V souhrnu za celý letošní rok se tak již výnosy amerických dlouhých dluhopisů ocitají v pozitivním pásmu, píše v komentáři Dominik Rusinko, analytik ČSOB.

Výhled na zisky dluhopisových investorů jsou navíc příznivé i pro příští rok. Impulsem k tomu bude politika hlavních centrálních bank, zejména amerického Fedu. Právě ten svým holubičím pivotem v minulém týdnu doručil trhům předčasný vánoční dárek. Fed totiž vyslal jasný signál, že je připraven začít snižovat úrokové sazby a v příštím roce nadále počítá s tím nejlepším z obou světů – snížením inflace a žádoucím zpomalením růstu (nikoli recesí). A scénář hladkého přistání pochopitelně naplňuje trhy optimismem, což odráží zvýšený rizikový apetit.


Tržní hráči zároveň sázejí na to, že se Fed bude v příštích čtvrtletích chovat „standardně“. Aneb, když se odhodlá zahájit cyklus uvolňování měnové politiky, sazby zamíří dolů relativně svižně. Rizikem jsou však setrvačnější cenové tlaky (jádrová složka zůstává na 4 %), které mohou brzdit progres na inflační frontě a s tím i normalizaci měnové politiky Fedu. Koneckonců, aktuální tržní sázky jsou z našeho pohledu velmi agresivní – počítají s prvním „cutem“ již v březnu, v souhrnu pak za celý rok o 150bps. To jinými slovy znamená, že trh bude velmi citlivý na negativní překvapení, ať už se bude jednat o vyšší než očekávanou inflaci nebo odolnější trh práce.

Česká národní banka stojí před snížením úrokových sazeb

Optimistický závěr letošního roku není garancí toho, že se dobrá nálada na trzích udrží bez ztráty kytičky i v roce 2024. Zásadní slovo budou mít hlavní centrální banky v čele s Fedem, který poprvé po více než třech letech sníží úrokové sazby. A to se jen stěží obejde bez zvýšené volatility, která ale tradičně nabízí široké spektrum tržních příležitostí.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
618
ČEZ
883
ERSTE GROUP BANK A
1076.5
KOFOLA CS
273
KOMERČNÍ BANKA
871
MONETA MONEY BANK
103.6
PHILIP MORRIS ČR A
15680
PHOTON ENERGY
45.8
PILULKA LÉKÁRNY
200
VIG
731
GEN DIGITAL
515
PRIMOCO UAV SE
915
GEVORKYAN
256