Svátek má: Irena

Byznys

Velikost textu:

Jan Vejmělek: Evropská centrální banka počká a uvidí

Jan Vejmělek: Evropská centrální banka počká a uvidí

Událostí dne je první letošní zasedání ECB k měnové politice. To podstatné se ale událo v prosinci, dnešní zasedání podle nás nic zásadního nepřinese.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky
21. ledna 2021 - 09:30

Americký ekonomický kalendář doručí tradiční týdenní statistiky o počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti; tamní trh je v posledních týdnech pod tlak kvůli covidovým restrikcím. Příliš povzbudivá data nelze čekat ani od prosincového počtu nově zahájených staveb či vydaných stavebních povolení. Regionální kalendář přinese polská data prosincových mezd a zaměstnanosti a lednové spotřebitelské důvěry. I tady budeme sledovat, jak dramatický je dopad restriktivních vládních opatření kvůli aktuální pandemické vlně. Trhy vstupují do dnešního dne optimisticky, což by se mělo pomáhat euru i koruně, píše Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky, v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Americká data poznamenává nepříznivá pandemická situace


Evropští centrální bankéři vyhodnotí naplňování v prosinci zveřejněné prognózy. Právě na loňském posledním zasedání ECB též přistoupila k dalšímu měnově politickému stimulu v podobě navýšení a prodloužení pandemického programu aktiv. Pro další akci hned nyní v lednu není důvod. Podrobnější komentář k tomu, jak vidíme nejen dnešní zasedání, ale i další vývoj, je k dispozici zde https://bit.ly/3iuAj8A.Trhy pokračují v nezáživném módu, koruna silnější

Včerejší obchodování na globálních i lokálních trzích se neslo v letargii předchozích dnů. Z té neměl šanci je dostat ani ekonomický kalendář, který toho včera příliš nenabídl. Ranní německá data prosincových cen průmyslových výrobců skončila nad tržním očekáváním a jsou indikátorem toho, že inflace půjde v prvních měsících letošního roku nahoru. To ale žádné velké překvapení vzhledem ke statistické základně není. Prosincová finální čísla inflace za eurozónu jako celek žádnou novou informaci nepřinesla, čísla odpovídala již dříve publikovaným rychlým odhadům. Euro tak na globálním trhu lehce posilovalo směrem k 1,21 USD/EUR, česká koruna posílila těsně pod 26,10 CZK/EUR.

(rp,prvnizpravy.cz,kb,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
593
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
752.4
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
659
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
832
PHILIP MORRIS ČR A
14660
O2 C.R.
265
UNIPETROL
382.5
VIG
590