Svátek má: Vojtěch

Byznys

Velikost textu:

ČNB se obává míry lednového přecenění

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady ČNB Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než ČNB čeká.

Ilustrační foto
23. listopadu 2023 - 09:20

Kubelková zároveň uvedla, že obavy tohoto typu hrály roli při listopadovém měnověpolitickém zasedání, kde ČNB rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Kubelková řekla, že ČNB se ve své politice nachází kolem bodu zlomu, kdy je rozhodování běžně spojeno s větší nejistotou. Nyní k tomu podle ní přispívá i nejistota ohledně reakce firem na předpokládané zvýšení regulovaných složek energií. Nejasná je i rychlost růstu mezd v příštím roce. Podle Kubelkové tak bude důležitý každý další údaj přicházející z ekonomiky. 


Podle nás se jedná o další komentáře, které potvrzují naše očekávání prvního snížení úrokových sazeb až v únoru. Únorové zasedání se sice koná před zveřejněním lednové inflace, jisté indikace o cenovém vývoji, včetně cen energií, ale ČNB mít bude. Podobně by tomu mělo být i v případě kolektivního vyjednávání o mzdovém růstu v příštím roce, komentuje Martin Gürtler, analytik Komerční banky.


Týdenní data z amerického trhu práce pozitivně překvapila, počty nových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby naopak zklamaly. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu dosáhl 209 tis., což bylo oproti tržnímu konsensu o 18 tis. méně. Nižší byl údaj i ve srovnání s týdnem předtím, a to o 24 tis. Pozitivní byl rovněž vývoj počtu osob soustavně pobírajících podporu v nezaměstnanosti. Ten se po zhruba dva měsíce trvajícím růstu v minulém týdnu snížil. Trend vývoje vysokofrekvenčních indikátorů však zatím stále indikuje pozvolné chladnutí amerického trhu práce. Počet objednávek zboží dlouhodobé spotřeby po zářijovém růstu o 4 % v říjnu meziměsíčně klesl o 5,4 %, tedy více než se čekalo (konsensus činil -3,2 %). Jen nepatrně horší byl pak vývoj zakázek bez běžně volatilních objednávek dopravních prostředků. Tato užší a více směrodatná kategorie ukázala na meziměsíční stagnaci oproti očekávanému růstu o 0,1 % m/m.Lepší data z trhu práce USA pravděpodobně pomohla dolaru k silnějším úrovním. Vůči společné evropské měně dnes posílil o zhruba 0,5 % k hranici 1,085 USD/EUR. Evropská spotřebitelská důvěra za listopad sice také dopadla ve srovnání s odhady lépe, její úroveň však nadále zůstává významně podprůměrná.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
618
ČEZ
883
ERSTE GROUP BANK A
1076.5
KOFOLA CS
273
KOMERČNÍ BANKA
871
MONETA MONEY BANK
103.6
PHILIP MORRIS ČR A
15680
PHOTON ENERGY
45.8
PILULKA LÉKÁRNY
200
VIG
731
GEN DIGITAL
515
PRIMOCO UAV SE
915
GEVORKYAN
256