Svátek má: Vojtěch

Byznys

Velikost textu:

Čeští vinaři napsali do Bruselu s výzvou k celoevropskému dialogu

Čeští vinaři napsali do Bruselu s výzvou k celoevropskému dialogu

České i evropské vinařství čelí celé řadě výzev a vidině nejisté budoucnosti. S jednotným trhem by měla být celá Evropa vnímána jako jeden celek, který má aktuální problémy řešit společně. Svaz vinařů se proto rozhodl jednat.

Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky
4. února 2024 - 14:45

Svaz vinařů  otevřeným dopisem oslovil Evropskou komisi s žádostí o otevření dialogu o budoucnosti vinařství v rámci Evropské unie. S prosbou o podporu se obrátil rovněž na premiéra Petra Fialu.

Jak říkám ...

„V letošním roce oslaví Česká republika 20 let od vstupu do Evropské unie. Na červen jsou zároveň naplánované volby do Evropského parlamentu. Jde o ideální čas, kdy lze bilancovat nad tím, jak si Česká republika stojí v rámci Evropské unie a jak se jí dařilo prosazovat její zájmy. Vstup do EU výrazně ovlivnil domácí vinařství, potažmo celé zemědělství,“ vysvětlil počínání Svazu vinařů České republiky jeho prezident   Martin Chlad.

„Všechny tuzemské vinařské organizace se jednoznačně shodují, že až se budou na jaře vést debaty o schopnosti prosazovat národní zájmy a otevírat celoevropská témata, může být vinařství jedním z názorných příkladů a také příležitostí pro české politiky dokázat voličům, že neumí být jen přikyvovači,“ dodal.

Nejvíce teď českým vinařstvím rezonuje otázka zavedení spotřební daně na tichá vína. V ní je potřeba usilovat o hledání evropského řešení. 

Jak říkám ...

„Ve vinařství platí extrémní protekcionismus a my se některými návrhy sami střílíme do nohy,“ zdůraznil na setkání s novináři  Chlad. 

To ostatně potvrzují výsledky průzkumu mezi vinaři.  V tomto kontextu jsou nutné další legislativní úpravy včetně zavedení systému evidence tržeb, aby se zabránilo rozmachu šedé ekonomiky, nebo minimální jednotkové ceny (MUP), o níž momentálně uvažuje například Francie

Jak říkám ...

„V případě zavedení spotřební daně z tichého vína bychom byli jedinou vinařskou zemí Evropy, která takto postupuje. Nevidíme přitom důvod, proč by měl český zákazník platit za stejnou lahev o 30 Kč více, než kolik za ni zaplatí lidé v Rakousku, Německu nebo na Slovensku,“ uzavřel prezident Svazu vinařů.   


U příležitosti 20. výročí vstupu do EU udělal Svaz vinařů průzkum mezi svými členy. Členství České republiky v EU vnímá pozitivně 80 % z nich. Z průzkumu však zároveň jasně vyplývá, že více než 90 % vinařů hodnotí schopnosti českých politiků prosazovat tuzemské zájmy jako velmi slabé.

 

Výsledek ankety provedené mezi členy Svazu vinařů Česé republiky

Výsledek ankety provedené mezi členy Svazu vinařů Česé republiky

Požadavsky Svazu vinařů České republiky

Za největší přínosy spojené se vstupem do EU je považován volný pohyb zboží a přístup ke strukturálním fondům a novým technologiím. Mezi úskalí patří na druhé straně nejčastěji nárůst byrokracie a dovoz nekvalitních vín ze zahraničí. Valná většina, tedy 88 % dotázaných, pozoruje protekcionismus ze strany velkých vinařských zemí a všichni se zároveň shodnou, že by ve vinařských zemích EU měla platit jednotná pravidla pro zatížení spotřební daní.


 

(ps pro Regionalninovinky.cz s využitím tiskové zprávy , foto: ps)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
618
ČEZ
883
ERSTE GROUP BANK A
1076.5
KOFOLA CS
273
KOMERČNÍ BANKA
871
MONETA MONEY BANK
103.6
PHILIP MORRIS ČR A
15680
PHOTON ENERGY
45.8
PILULKA LÉKÁRNY
200
VIG
731
GEN DIGITAL
515
PRIMOCO UAV SE
915
GEVORKYAN
256