Svátek má: Vojtěch

Byznys

Velikost textu:

Bureš: ČNB signalizuje opatrnost...

Bureš: ČNB signalizuje opatrnost...

<< GLOSA >> Zápis z posledního zasedání bankovní rady sice vysílá vesměs jestřábí signály, to však směrem k prosincovému zasedání nakonec nemusí být to nejzásadnější, komentuje Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
13. listopadu 2023 - 11:30

Zápis ze září ostatně jako by trh připravoval na listopadový pokles sazeb a ten nakonec nepřišel. O prosincovém zasedání tak rozhodnou především domácí čísla a nálada na globálních trzích - zejména sázky na další pohyb sazeb v eurozóně a v USA a s tím související tlak na středoevropských devizových trzích.

Evropské indexy včetně Prahy oslabily, zámořské na tom byly lépe

Z pohledu prosincového zasedání může být sice pro část bankovní rady nepříjemné zjištění, že říjnová inflace byla vyšší, než předpokládala listopadová prognóza (8,5 % versus 8,3 % odhadované ČNB). Jde však, jak jsme avizovali, primárně o efekt o něco vyšších cen potravin. Klíčové je, že jádrová inflace, která je zdrojem největších obav v bankovní radě naopak za poslední prognózou zaostala a zvolnila na 4,2 % (nejnižší úroveň od srpna 2021). A ostře sledované momentum jádrové inflace (sezónně očištěný meziměsíční anualizovaný růst jádrových cen) pokleslo výrazně pod dvě procenta (na 0,6 % a tříměsíční průměr na 1,4 %).Je to především důsledek překvapivého poklesu cen v sekci kultura a rekreace, a také zvolňování cenové dynamiky v pohostinství a hoteliérství. Pro centrální banku je toto bezesporu holubičí signál, který v kombinaci s posledními slabšími čísly z maloobchodu stále nechává ve hře první pokles sazeb v tomto roce.

 

Celkově je však z bankovní rady cítit velká opatrnost a obava z případné "měnově-politické chyby" (příliš brzkého snížení sazeb). Do prosincového zasedání budeme mít k dispozici ještě jedno inflační číslo a vývoj mezd za třetí kvartál 2023. Jasněji bude také ohledně nárůstu regulované složky u elektřiny a pravděpodobně i ohledně síly lednového přecenění (například podle cen permanentek a předplatných). Zatím držíme scénář prvního 25bps poklesu v prosinci, jestřábí vyznění pátečního zápisu ze zasedání bankovní rady však zvyšuje pravděpodobnost začátku cyklu v únoru 2024.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Ohrožuje podle vás nový migrační pakt bezpečnost naší republiky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
72%
Ne
transparent.gif transparent.gif
14%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%

Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

AVAST
206
COLT CZ GROUP SE
618
ČEZ
883
ERSTE GROUP BANK A
1076.5
KOFOLA CS
273
KOMERČNÍ BANKA
871
MONETA MONEY BANK
103.6
PHILIP MORRIS ČR A
15680
PHOTON ENERGY
45.8
PILULKA LÉKÁRNY
200
VIG
731
GEN DIGITAL
515
PRIMOCO UAV SE
915
GEVORKYAN
256