Svátek má: Soběslav

Zprávy

Velikost textu:

Dodávky ruského plynu šly do Maďarska mimo Ukrajinu

Dodávky ruského plynu šly do Maďarska mimo Ukrajinu

Dodávky ruského plynu z Turkish Stream do Maďarska přes Srbsko mají začít v říjnu, kdy bude vybudováno propojovací vedení. Avšak Maďarsko již dostává plyn z černomořského plynovodu.

Ilustrační foto
15. června 2021 - 10:24

Gazprom plyn dodává přes Rumunsko. Společnost nemá na Ukrajině nasmlouvané dostatečné přepravní kapacity, aby uspokojila požadavky západoevropských zemí, a nechce platit Kyjevu další kapacity za nejvyšší tarif. Část plynu proto vstupuje do Maďarska přes Ukrajinu a druhá  přes Turkish Stream.

Poprvé začaly dodávky plynu do Maďarska v plném rozsahu přes Rumunsko. O tom svědčí údaje ENTSOG, jednotné platformy evropských operátorů GTS. Od dubna tedy v bodě Csanádpalota na hranicích Rumunska a Maďarska denní tok plynu dosahuje 4–5 milionů metrů krychlových. Předtím zde nebyly téměř žádné odběry. Je to tak, že v letech 2017 a 2018 činily za čtyři měsíce něco přes 200 tisíc metrů krychlových denně a v říjnu loňského roku dosáhly 2 miliony metrů krychlových.

Skutečnost, že ruský plyn je dodáván do Maďarska přes Rumunsko, potvrzují údaje ENTSOG a samotného Gazpromu. Zaprvé, v Rumunsku klesla samotná produkce plynu v roce 2020 o více než 10% - o 1 miliardu kubických metrů. A Rumunsko zvýšilo své nákupy ruského plynu a v dubnu přešlo na dodávky ruského plynu z Turkish Stream přes Bulharsko.

V červnu dostalo Rumunsko více ruského plynu než za celý loňský rok - téměř 1,3 miliardy metrů krychlových. Gazprom zároveň uvedl, že v lednu až květnu Rumunsko zvýšilo nákupy o 194,7% - na něco málo přes 990 milionů metrů krychlových.

Taková neobvyklá cesta dodávek plynu z Turkish Stream do Maďarska může být způsobena skutečností, že v důsledku chladné zimy se skladovací zařízení v zemích EU vyprázdnily rekordně rychle a přepravní kapacity, které Gazprom uzavřel na vývoz plynu do Evropy, jsou omezené. Volné kapacity jsou k dispozici pouze na Ukrajině. Od letošního roku se však smluvní denní dodávky přes Ukrajinu snížily ze 178 milionů metrů krychlových za den na 110 milionů, ukrajinský tranzit je zároveň nejdražší a další měsíční rezervace stojí o dalších 20% více (jen něco přes 38 USD za tisíc metrů krychlových). Gazprom proto nakupuje minimální objemy od ukrajinského operátora GTS a hledá další zásobovací trasy až do spuštění Nord Stream 2.Nelze vyloučit, že dodávky plynu z Turkish Stream do Maďarska se staly součástí dohody mezi Gazpromem a rumunským Transgazem. Na konci února provozovatel rumunské přepravní soustavy plynu oznámil, že smlouva o tranzitu ruského plynu jedním ze tří řetězců transbalkánského plynovodu, která je platná do konce roku 2023, byla ukončena po vzájemné dohodě stran a za účasti Evropské komise.

„Intenzivní jednání mezi Evropskou komisí, Transgazem a Gazpromem Export skončila podpisem dohody o ukončení smlouvy na přepravu plynu přes tranzitní linku T3 přes Rumunsko do třetích zemí," uvedl rumunský operátor ve svém prohlášení. Současně podle Transgazu dohoda rovněž ochrání finanční zájmy provozovatele podle zrušené smlouvy. Zřejmě šlo o kompenzaci, kterou by mohl být také tranzit ruského plynu z Turkish Stream do Maďarska přes Rumunsko.

V roce 2020 Gazprom přerušil dodávky plynu do Turecka a na Balkán přes transbalkánský plynovod přes Ukrajinu a přešel na Turkish Stream. Společnost však stále měla smluvní závazky a Gazprom platil za rezervované kapacity provozovatelům Rumunska a Bulharska.

Podle předběžné výroční finanční zprávy rumunského operátora získal v roce 2020 za nevyužité smluvní objemy tranzitu 6,5 milionu USD, což je téměř třikrát méně než v roce 2019, kdy bylo do Rumunska a na jeho území odesláno 9,5 miliardy.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)