Svátek má: Beáta

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskému bylo připomenuto, že EU „není bankomat“

Zelenskému bylo připomenuto, že EU „není bankomat“

Po své návštěvě Ukrajiny vydal šéf diplomacie EU Josep Borrell článek „O čem jsem mluvil s prezidentem Zelenským“.

Vladimir Zelenskij a Josep Borrell
26. září 2020 - 11:04

V článku na webové stránce „Evropeyskaya Pravda“ vyzval ukrajinské orgány, aby zintenzivnily reformní proces, a vyjádřil svou připravenost tento proces podpořit a nezúčastnit se charity.

„Jak jsem řekl prezidentovi Zelenskému, EU není charita ani bankomat. Nejlepším způsobem, jak podpořit Ukrajinu z naší strany, je pomoci s reformou země, “ zdůraznil diplomat.

Podle Borrella se v poslední době „tempo reforem na Ukrajině zpomalilo“, zejména v souvislosti s plněním závazků vyplývajících z dohody o přidružení s EU. Změny v ukrajinské vládě na začátku března tohoto roku a „propuštění reformátorů“ nazval „poplašným signálem“.

Borrell rovněž vyjádřil lítost nad nedostatečným vyšetřováním případů možného podvodu bývalých majitelů Privatbanky na Ukrajině a v této souvislosti připustil, že země je stále pod silným vlivem oligarchů.

„Rovněž jsme nemile překvapeni, že dosud nebylo zahájeno trestní řízení v případě Privatbank pro podvody ve výši více než 5 miliard dolarů," uvádí se v článku,  „oligarchové si stále zachovávají významný vliv.“

O přítomnosti takového vlivu podle vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku svědčí skutečnost, že velcí podnikatelé stále vlastní většinu ukrajinských televizních kanálů.

 (rp,prvnizpravy.cz,Evropeyskaya Pravda,foto:arch.)