Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

WSJ o roli Kyjeva při sankcích USA proti Nord Stream 2

WSJ o roli Kyjeva při sankcích USA proti Nord Stream 2

Ukrajinští lobbisté se podíleli na vývoji amerických sankcí vůči plynovodu Nord Stream 2, píše The Wall Street Journal.

Ilustrační foto
1. prosince 2020 - 10:16

Podle novin hovoříme o poradci vedoucího představenstva společnosti „Naftogaz“ Vadimovi Glamazdinovi a řediteli Centra pro energetický výzkum Alexandru Charčenkovi.

List informuje, že Ukrajinci již čtyři roky pracují v zákulisí Washingtonu, aby zabránili výstavbě Nord Stream 2.

Jak již bylo uvedeno, podporuje je americký lobbista Daniel Weidich, který pracoval ve Výboru pro zahraniční vztahy Senátu. Známo také o jejich kontaktech s rusofobními senátory Tedem Cruzem a Jeanne Shaheenovou.


V roce 2018 Glamazdin a Charčenko přilákali analytická centra k hledání „zranitelností“ v projektu, uvádí se v článku. Došli k závěru, že největší dopad by to mělo na společnosti, které vlastní plavidla na pokládání potrubí.

V roce 2019 byl vypracován návrh zákona o sankčních opatřeních. Výsledkem bylo, že švýcarský Allseas, který pokládal potrubí, zastavil práci. Dříve se uvádělo, že USA rozšířily výklad sankcí proti ruským plynovodům. Omezení mohou nyní ovlivnit společnosti poskytující služby nebo zboží pro lodě zapojené do projektů.

Radost Kyjeva z komplikací výstavby Nord Stream 2 ale nemusí mít dlouhého trvání. Otázka amerických sankcí je v Berlíně považována za zasah do suverenity země (i Evropy). Navíc Německo považovalo za svůj úspěch výslednou dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem na prodloužení dosavadního přenosu ruského plynu přes ukrajinskou distribuční síť o pět let. Právě tato dohoda měla otevřít cestu k dobudování Nord Stream 2 a přitom zachovat podporu Ukrajině.

(kou, prvnizpravy.cz, wsj.com, foto: arch.)