Svátek má: Marcela

Zprávy

Velikost textu:

Vanuytrecht: Práce s psychopaty mi dala základ pro práci poustevníka

Vanuytrecht: Práce s psychopaty mi dala základ pro práci poustevníka

Na místo, kde neteče voda, není elektřina a nedostává se ani plat, se od vyhlášení konkursu začátkem roku přihlásilo padesát lidí z celého světa.

Ne všichni vydrží řeholi poustevníka
21.duben 2017 - 06:20

Nyní úředníci rakouského Saalfeldenu vybrali vítěze. "Vybrali jsme si Stan Vanuytrechta, protože se nám líbila jeho osobnost. Vyzařuje z něj klid," řekl Erich Rohrmoser, primátor města Saalfelden, ležícího západně od Salcburku.

Stan  Vanuytrecht je rozvedený, bývalý dělostřelecký důstojník, řidič, průzkumný technik a katolický diakon z Belgie, s bílým vousem a dýmkou.

"Myslel jsem si, že nemám šanci," citovala rakouská tisková agentura 58letého důchodce. "Když jsem si četl o nabídce práce v poustevně v Saalfeldenu, pomyslel jsem si, že to je to místo pro mě."

Hledáte zajímavou práci? Rakouský Saalfelden hledá poustevníka

Přestože spartánská 350letá poustevna je postavena na útesu nad městem, práce nenabízí úplnou samoty. Lidé si často vychutnávají výhled a někdy se mohou i se svými starostmi svěřit poustevníkovi.

Vanuytrecht řekl, že jeho předchozí zkušenosti s bezdomovci, alkoholiky, závislými na drogách, vězni a psychiatrickými pacienty, mu dala dobrou průpravu.

"Je důležité jen poslouchat, aniž byste mluvili a aniž byste soudili," řekl. Jeho duševní choroba a chudoba, kterou zažil po rozvodu, mu dala také důležitou lekci, řekl  Vanuytrecht.

Jeho předchůdce, bývalý kněz a psychoterapeut Thomas Fieglmueller, se vrátil do Vídně po pouhé jedné sezóně,  poustevna je otevřena od dubna do listopadu.

"Život v poustevně je spartánský, ale příroda je velmi krásná, potkal jsem hodně milých lidí a měl jsem milé rozhovory," řekl Fieglmueller.

"Existovala však také kritika od archaických konzervativních katolíků, protože jsem neměl vousy," řekl Fieglmueller.

Stan Vanuytrecht začíná pracovat 30. dubna.

Z historie
Kolem roku 1664 arcibiskupský úřad v Salzburgu oficiálně schválil jeskyni s obrazem sv. Jiří jako poustevnu. Prvním poustevníkem, který zde pobýval 35 let, byl bratr Thomas. Později zde pobývali další poustevníci a poustevna byla v průběhu doby postupně rozšířena a rekonstruována.


(rp,prvnizpravy.cz,thelocal,foto:arch.)