Svátek má: Michaela

Zprávy

Velikost textu:

V Kaliningradu obnovují tajně hroby německých okupantů

V Kaliningradu obnovují tajně hroby německých okupantů

V Kaliningradské oblasti se pokusy o připomenutí nacistických vojáků Wehrmachtu nezastavují.Archpriest Georgij Birjukov, rektor Církve svatého ducha v Nesterově, řekl korespondentovi EADaily o nové skutečnosti.

Nový žulový hrob
24. června 2020 - 06:20

Pravoslavný kněz Georgij Birjukov objevil v Nesterovském okrese na hřbitově obětí z první světové války novou pamětní desku s epitafem vytesaným v němčině:

„Zde je náš milovaný syn a bratr Otto Milnat v klidu Boha, pěší pluk č. 43. Narodil se 6. března 1922, zraněn 30. května 1942 na východě, zemřel 18. ledna 1943 v nemocnici Glogau (nyní polské město Glogow)." Nesmrtelný! “

V té době bylo na tomto hřbitově poblíž nyní zaniklé východopruské vesnice Skrudshen pochováno 40 ruských a 30 německých vojáků z první světové války. Samotný památník dostal status místa kulturního dědictví místního významu, a proto je možné na tento hřbitov přidat další prvky pouze se souhlasem obce.

„Pomník bojovníka nacistického Wehrmachtu na hřbitově vojáků první světové války nemá vůbec co dělat." Deska je zcela nová, taková žula se nepoužívala ani v 50. nebo 80. letech. Z toho vyplývá, že instalace poměrně masivního náhrobku je dílem dnešních obyvatel Kaliningradské oblasti, “řekl Georgij Birjukov, rektor Církve svatého ducha v Nesterově

Německý  pluk č. 43 1. pěší divize Wehrmachtu byl postaven v roce 1934 v Königsbergu. Blokády Leningradu se účastnila 1. pěší divize, která byla součástí německé fašistické armádní skupiny Sever. Zejména v prosinci 1941 byla 1. divize přesunuta do oblasti Nevského Dubrovky, kde v zimě odrážel pokusy sovětských vojsk prorazit z Nevského pospektu na východ a opustit Leningrad. Hlavní roli při hlídání Něvského prospektu hrál právě 43. pěší pluk, ve kterém sloužil Otto Milnat, zvěčněný v Kaliningradské oblasti.


Poté, co se Georgij Birjukov obrátil na úřady, byla deska demontována a přesunuta na území prefabrikovaného hřbitova v Čerňachovsku, kde bylo pohřbeno 6 tisíc vojáků nacistického Wehrmachtu, kteří byli zabiti postupující Rudou armádou v zimě 1945.

„Území mezinárodního hřbitova navštěvují hlavně němečtí turisté, náhrobek ale  uráží ruské občany, příbuzné obětí z doby obléhání Leningradu," shrnul kněz.

Podobný příběh nastal v Baltiysku v roce 2019, kdy byl na německém národním vojenském hřbitově objeven moderní pomník, připomínající jistého Helmuta Pfeffera, který se stejně jako Milnat zúčastnil obklíčení Leningradu a na jaře 1942 byl zabit v Novgorodské oblasti. Média dříve informovala o pomníku pilotovi německé Luftwaffe, Peteru Gainovi. Žulová deska, umístěná ve vesnici Russkoye, má v němčině nápis: „Hauptmann Peter Hein padl ve letecké bitvě o Německo 2. ledna 1944.“

Je třeba poznamenat, že nezdokumentovaná výroba a instalace takto pojmenovaných památek nacistů v Kaliningradu se stává sériovou a zjevně komerční povahou. Obchodní - a nic osobního?

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:eadaily)