Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina: Americký plán proti Rusku byl formulován před 3 lety

Ukrajina: Americký plán proti Rusku byl formulován před 3 lety

Strategický plán Spojených států proti Rusku vypracovala před třemi lety Rand Corporation (manifest, Rand Corp: jak zničit Rusko, 21. května 2019), píše Manlio Dinucci,  geopolitický analytik a geograf.

Pentagon
23. ledna 2023 - 04:20

Rand Corporation, se sídlem ve Washingtonu, DC, je „globální výzkumná organizace vyvíjející řešení politických výzev“: Má armádu 1 800 výzkumníků a dalších specialistů rekrutovaných z 50 zemí, kteří mluví 75 jazyky, rozmístěných po kancelářích a dalších místech na severu. v Americe, Evropě, Austrálii a Perském zálivu. Američtí zaměstnanci společnosti Rand žijí a pracují ve více než 25 zemích.

Rand Corporation, která sama sebe popisuje jako „neziskovou, nestranickou organizaci“, je oficiálně financována Pentagonem, americkou armádou a letectvem, národními bezpečnostními agenturami (CIA a další), agenturami v jiných zemích a mocnými nevládními organizacemi. .

Rand Corp. je hrdá na to, že pomohla vymyslet strategii, která umožnila Spojeným státům vyjít vítězně ze studené války a přinutila Sovětský svaz spotřebovat své zdroje ve vyčerpávající vojenské konfrontaci. Tento model inspiroval nový plán vypracovaný v roce 2019: „Overextending and Unbalancing Russia“, tj. donucení protivníka, aby ho vyvedli z rovnováhy a srazili na dno.

To jsou hlavní linie útoku nastíněné v plánu, podle kterého se Spojené státy v posledních letech skutečně řídily.

Zaprvé – plán stanoví – Rusko musí být napadeno na nejzranitelnější straně, na straně jeho ekonomiky silně závislé na vývozu plynu a ropy: za tímto účelem je třeba použít obchodní a finanční sankce a zároveň musí být zapojena Evropa Cílem bylo snížit dovoz ruského zemního plynu a nahradit jej americkým zkapalněným zemním plynem.

V ideologické a informační oblasti je třeba podněcovat vnitřní protesty a zároveň podrývat obraz Ruska navenek.

Ve vojenské oblasti je nutné působit tak, aby evropské země NATO navýšily své síly v protiruské funkci. USA mohou mít vysokou pravděpodobnost úspěchu a vysoké výhody s mírnými riziky tím, že budou více investovat do strategických bombardérů a útočných střel dlouhého doletu namířených proti Rusku. Rozmístění nových jaderných raket středního doletu v Evropě namířených proti Rusku jim zajišťuje vysokou pravděpodobnost úspěchu, ale také s sebou nese vysoká rizika.

Kalibrací každé možnosti pro dosažení požadovaného účinku – uzavírá Rand – Rusko nakonec zaplatí nejvyšší cenu v konfrontaci s USA, ale USA a jejich spojenci budou muset investovat velké prostředky, aby je odvrátili od jiných účelů.V rámci této strategie – předpovídal plán Rand Corporation na rok 2019 – „poskytnutí smrtící pomoci Ukrajině by využilo největší vnější zranitelnost Ruska, ale jakékoli zvýšení zbraní a vojenského poradenství dodaných Spojenými státy Ukrajině by muselo být pečlivě kalibrováno, aby se zvýšily náklady Ruska, aniž by to vyvolalo mnohem větší konflikt, v němž by Rusko díky blízkosti mělo značné výhody.“

Právě zde – v místě, které korporace Rand nazvala „největší vnější zranitelnost Ruska“, využitelné vyzbrojováním Ukrajiny způsobem „nastaveným pro zvýšení nákladů pro Rusko bez vyvolání mnohem většího konfliktu“ – došlo k roztržce. Rusko, chyceno do politického, ekonomického a vojenského sevření, které USA a NATO stále více zpřísňovaly, ignorujíce opakovaná varování Moskvy a návrhy na vyjednávání, reagovalo Rusko vojenskou operací, která zničila více než 2000 vojenských objektů na Ukrajině, které byly ve skutečnosti postaveny a kontrolovány nikoli Kyjevem, ale podle příkazů USA-NATO.


Článek, který před třemi lety informoval o plánu Rand Corporation, skončil těmito slovy: „Možnosti v plánu jsou ve skutečnosti pouze variantami stejné válečné strategie, jejíž cenu v podobě obětí a rizik platíme my všichni“. My Evropané to teď platíme a budeme to platit stále draze, pokud budeme i nadále postradatelnými pěšáky ve strategii USA-NATO.

Manlio Dinucci,  oceněný autor, geopolitický analytik a geograf, Pisa, Itálie. Je vědeckým pracovníkem Centra pro výzkum globalizace (CRG).


(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%