Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Trump dodá EU nelegální migranty a heroin

Trump dodá EU nelegální migranty a heroin

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf zavěsil na Twitter varování: „Místo požadavku, aby Írán jednostranně dodržoval mnohostrannou jadernou dohodu, by EU měla dodržet závazky - včetně normalizace ekonomických vztahů."

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf
12. května 2019 - 10:15

Proto komisařka pro podivnou zahraniční a pseudo-bezpečnostní politiku EU Federica Mogheriniová a ministři zahraničí Velké Británie, Francie a Německa sesmolili zoufalý žvást:
„Zůstáváme plně oddáni zachování a plné implementaci JCPoA (Joint Comprehensive Plan of Action). Odmítáme jakákoliv ultimáta a budeme hodnotit íránské plnění na základě íránských výkonů ohledně závazků týkajících se jaderného programu. Očekáváme také, že Írán se bude dál držet ustavených formátů a mechanismů JCPoA. Litujeme sankcí uvalených Spojenými státy a jsme odhodláni zrušit sankce proti Íránu."

Něčeho litovat a být k něčemu odhodlán – eurožvásty o ničem. Počítají se jenom reálné výsledky, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček..

3 miliony rukojmí

Írán si toho je dobře vědom. Proto vysílá signály Američanům a tajtrlíkům z vedení EU přes Afghánistán. Íránci slibují, že sankce USA povedou k tomu, že Írán hodí do mírových jednání USA s Talibanem vidle tím, že nařídí afghánským migrantům, kteří utekli do Afghánistánu, aby se vrátili zpátky domů. Kvůli amerikánským jaderně zmutovaným sankcím nebudou mít peníze na jejich podporu. Jedná se asi o 3 miliony afghánských utečeneckých duší, z nichž více než 2 miliony tam pracují.

I v případě, že by se musela vrátit domů do Afghánistánu jenom část utečenců, znamenalo by to pro prozápadní afghánskou vládu téměř neřešitelný problém. Kam s těmi lidmi? Znamenalo by to růst napětí v zemi. V novém stupni vnitroafghánského chaosu jednat dál o míru? Uvidíme, jak to dopadne.

Již teď bloudí Afghánistánem desetitisíce vnitřních migrantů – utečenců před místními boji – spíše kvůli bojům se soldateskou Islámského státu, než kvůli bojům s Talibanem, a také kvůli katastrofálnímu suchu v některých oblastech země.

Írán to považuje za rozumnou alternativu, protože migranti mají cenu především jako rukojmí. A někteří z nich jako žoldnéři. Aby získali pro rodinu peníze, bojovali afghánští chlapíci, kteří utekli před občanskou válkou, v íránských dobrovolnických jednotkách v Sýrii.

Kulantní varování

Miliony afghánských uprchlíků budou z Íránu vyhoštěny, pokud budou USA ještě zvyšovat sankce vůči Teheránu v rozhovoru s íránskou zpravodajskou agenturou IRNA uvedl íránský náměstek ministra zahraničí Sayed Abbás Araghchi, že Írán „požádá“ afghánské uprchlíky, aby se v případě zvýšení sankcí vrátili domů. Dodal, že migranti pošlou do Afghánistánu každoročně rodinám tři až pět miliard eur. To by také skončilo.

Araghchi také připomenul, že 468 000 afghánských studentů dostává vzdělávání v íránských školách a každý student stojí v průměru 600 eur. I to by skončilo, a 23 000 afghánských studentů je na íránských univerzitách. I na nich by Írán ušetřil, prý do nich Írán každoročně investuje 15 000 eur.


Odpovědnost za vyhoštění Afghánců bude na USA

„Jsme obětí probíhajícího konfliktu v Afghánistánu. Ti, kdo rozpoutali konflikt v Afghánistánu, stvořili Tálibán a další teroristické skupiny, a financovali je, a způsobili tuto katastrofu afghánskému lidu, by měli nést výdaje, nikoli Írán,“ dodal. Tato reakce přišla den poté (9.5.2019), co Trump ve středu uvalil nové sankce na Írán.
Araghchiho komentáře vyvolaly v Afghánistánu rozpačitou reakci.

„Jsme přesvědčeni, že vláda Íránské islámské republiky jako dobrý přítel Afghánistánu podniká odpovědné kroky vůči uprchlíkům," řekl Sibghat Ahmadi, mluvčí kábulského ministerstva zahraničních věcí. Neřekl tím nic, také co by chudák měl říkat.

„Není pochyb o tom, že Írán používá afghánské uprchlíky jako politický nástroj,“ řekl Jawed Ludin, bývalý náměstek ministra vnitra. Všimněme si, že to řekl bývalý vysoký úředník ministerstva vnitra, protože pokud by byl ještě ve státní službě, musel by diplomaticky jenom držet hubu a krok. Ludin neřekl nic nového. Ale řekl to veřejně, tak proč ho necitovat, že?

Další samozřejmostí je, že Trump dodá EU nelegální migranty a heroin vypěstovaný z afghánského máku. Hezky to řekl politický analytik Ahmad Saeedi: „Írán chce Evropské unii vzkázat, že pokud nechcete podniknout praktické kroky proti sankcím USA vůči Íránu, jsme nuceni otevřít cestu záplavě uprchlíků a drog do Evropy.“

Směr Evropa


Írán si stěžuje, že vydává velké částky na boj s pašeráky a zemřelo přitom již několik tisíc policistů a vojáků. Je logické, aby íránské úřady (pokud se rozzuří) vzkázaly šéfům drogové mafie: Necháme vám otevřený přesně daný koridor pro dopravu heroinu přes Írán dále do EU. Ale kdo se z trasy odchýlí, toho odděláme. To by byla rozumná dohoda s pašeráky. Nerušené dodávky heroinu do EU by byly trestem za to, že EU neposlalo americké sankce k čertu.

Není též nereálné, aby Afgháncům íránské úřady pošeptaly: Můžete si vybrat, buď se vrátíte domů, nebo nebudeme mít nic proti vaší cestě směr Evropa. Samozřejmě, že pašerácké skupiny s pomocí tajné služby jim budou na této cestě nápomocny.

Podobně v roce 2015 islamistické organizace podporované tajnými službami několika států z Perského zálivu provedli nenásilnou invazi džihádu pomocí nelegálních migrantů do EU.

Je jisté, že afghánská migrační vlna by se setkala s úspěchem podobně jako v roce 2015, protože orgány EU nejsou schopny ji nemilosrdně zastavit na hranicích EU.

Přitom Afghánci nemají nárok na azyl - vždyť po cestě z Afghánistánu procházejí bezpečnými zeměmi, mezi jinými též Íránem. Samotný Afghánistán je relativně bezpečný. Nárok na azyl mají místní spolupracovníci jednotek NATO, kteří se mohou obávat pomsty islamistů.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)