Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

The Guardian: Odejde nejhorší tisková mluvčí Bílého domu!

The Guardian: Odejde nejhorší tisková mluvčí Bílého domu!

Donald Trump oznámil na Twitteru, že jeho tisková mluvčí Sarah Sandersová opustí svůj post 30. června.

Sarah Sandersová, mluvčí Bílého domu
18. června 2019 - 10:10

Jak uvedl Richard Wolffe, komentátor The Guardianu, Sandersová byla nejhorším zástupcem Bílého domu v historii a bude vzpomínána především za neustálé lhaní novinářům.

„Kdo k čertu byla Sarah Sandersová?“, ptá se ve svém sloupci Richard Wolffe k rychlému odchodu mluvčí Donalda Trumpa. Jak novinář zdůrazňuje, Sandersová, která podle příspěvku Donalda Trumpa opustí své místo do konce měsíce, neuskutečnila tiskové konference již 94 dní - a „po více než tři roky nečetla žádné významné zprávy jménem svého šéfa, který považuje za jednu ze svých priorit na místě prezidenta vytvoření co nejvíce zpráv, a jak je to jen možné, bezvýznamných.“

S tím, že má k dispozici „celou mašinérii PR“ americké federální vlády, se Sandersová přesto ukázala jako „nejméně aktivní“ PR člověk ve Washingtonu, „sloužící v podstatě jako nešťastný a hloupý pozorovatel ve všech krizových situacích, reálných i vymyšlených osoby sedící v Oválné kanceláři ", je přesvědčen Wolffe. „Jinými slovy, byla příkladným zástupcem prezidenta - příkladem lenivosti,“ vysmál se autor.
 
Po celou dobu své práce Sandersová téměř neprokázala vlastnosti, které potřeboval dobrý tiskový tajemník: nebyla schopna získat důvěru novinářů, nedostala žádné užitečné informace, s nimiž by se mohla podělit se světem, a nezískala politické dovednosti. Navíc si s Donaldem Trumpem ani neudržela nijak zvlášť blízký vztah, a proto nemohla lépe než ostatní vysvětlit světu jeho způsob myšlení; v jednom ohledu však stále věděla, jak napodobit svého šéfa - stejně jako on, měla schopnost „vyhýbat se odpovědnosti a pravdě“, napsal novinář.


Poté, co Trump vyhodil šéfa FBI Jamese Comeye, Saundersová novinářům vysvětlila, že toto personální rozhodnutí souvisí s ztrátou důvěry Comeye ze strany „bezpočtu obyčejných zaměstnanců úřadu“, ale později, v rámci „ruského případu“, přiznala zvláštnímu prokurátorovi ministerstva spravedlnosti USA. Robertu Muellerovi, že ona sama vymyslela takové vysvětlení, zdůrazňuje autor. Jak Wolffe poznamenal, po zveřejnění takových zpráv by byl jakýkoli jiný tiskový tajemník v depresi – ale Sandersová pokračovala ve lhaní v rozhovoru, který nyní říká, že se prostě „přeřekla“ a dodala, že její slova „nebyla nepravdou“ - navzdory že v té době dokonce Trump přiznal, že propuštění Comeye bylo zapříčiněno výhradně „ruským případem“, uvedl komentátor. „Ostatně, proč však má mít člověk morální autoritu, cítit hanbu a dokonce i obyčejnou sebereflexi, když tato osoba pracuje pro Trumpa?“ klade si otázku Wolffe (nicméně v článku vyjádřil i určitý  obdiv k „talentu“ Sandersové lhát).

Po propuštění byli další tiskoví tajemníci Bílého domu tradičně dosazeni do vysoce placených míst v soukromém sektoru a stali se vedoucími tiskových služeb velkých korporací a poradců vrcholových manažerů - ale je nepravděpodobné, že by kdokoliv rekrutova Sandersovou, napsal v závěru autor. Trump již uvedl, že se jeho bývalá podřízená vrátí do svého domovského státu Arkansas, a poradil jí, aby následovala kroky jejího otce a kandidovala na guvernéra státu - a ačkoli by taková kariérní dráha byla pro prezidentského mluvčího „nenormální“, „na Sandersové nebylo nic normálního“, napsal. „Třebaže není možné vydělávat na živobytí lhaním sdělovacím prostředkům v oblasti PR, proč by nelhala jako kandidátka na post ve vládě?“ dodal autor.

(kou, prvnizpravy.cz, theguardian.com, foto: arch.)