Svátek má: Jitka

Zprávy

Velikost textu:

Světový řád: Důsledky stažení z Afghánistánu

Světový řád: Důsledky stažení z Afghánistánu

Mnoho politologů spojuje rozpad SSSR s politikou zahraniční intervence, zejména intervencí v Afghánistánu a radikálními změnami ruské zahraniční politiky tím, že se v maximální možné míře vyhýbá konfrontacím a zahraničním intervencím.

Ruský tank v Afghánistánu
10. září 2021 - 06:20

Někteří také spojují nedávné stažení USA z Afghánistánu s poklesem americké hegemonie nad světovým pořádkem na druhé straně. Stažení považují za jeden ze znaků tohoto poklesu, který by měl být projednán z pohledu mezinárodní bezpečnosti a stability, píše v komentáři Dr. salem alketbi.

Přestože uznáváme, že sovětské selhání v Afghánistánu hrálo hlavní roli při rozpadu Sovětského svazu, je třeba zdůraznit několik bodů, abychom lépe porozuměli této problematice. Nejdůležitější je rozdíl mezi okolnostmi a mezinárodním prostředím, ve kterém došlo k sovětskému stažení, a stažením USA.

Prezident Joe Biden řekl během telefonického rozhovoru s bývalým prezidentem Ašrafem Ghanim 23.července podle odposlechů: „Zjevně máte nejlepší armádu. Máte 300.000 dobře vyzbrojených sil proti 70–80.000 a očividně jste schopni dobře bojovat. "

Během několika dní však afghánská armáda začala ustupovat po celé zemi a hlavních městech provincií a nebojovala proti Talibanu.Na druhé straně se prosovětské afghánské síly postavily ozbrojeným organizacím od konce sovětského ústupu z Afghánistánu v polovině února 1989 až do roku 1992, kdy se prosovětská afghánská vláda zhroutila. To znamená, že to trvalo asi tři roky.

Srovnání má smysl pro pochopení jednoho aspektu otázky, který se týká selhání afghánských sil a vlády a nespadá daleko do hypotézy o poklesu americké moci. Ano, došlo k selhání plánů na změnu afghánské společnosti a k plýtvání miliardami na afghánskou armádu neschopnou postavit se postupujícímu Talibanu.

Jsem ale přesvědčen, že okolnosti a údaje se v těchto dvou případech liší. Další důležité faktory a příčiny přispěly k větší roli při rozpadu Sovětského svazu, na rozdíl od USA, které neprožívají osudové krize, jaké později utrpěli Sověti.


Je důležité poznamenat, že tato přesvědčení neskrývají pohyby na mezinárodní scéně, jejichž cílem je vytvořit podmínky pro zrod nového světového řádu využitím dvou důležitých faktorů, které se shodují.

Prvním je neschopnost USA převzít vedení v globálním úsilí v boji proti vypuknutí koronaviru nebo alespoň poskytnout nezbytnou podporu svým spojencům a přátelům, nebo dokonce imunizovat svůj lid proti epidemii.

Druhým je chaotické vojenské stažení z Afghánistánu.

Mezi signály vzniku nového postkoronavirového řádu založeného na těchto okolnostech patří ruské pozice. Moskva se snaží prosazovat mnohostranný světový řád vedený OSN a Radou bezpečnosti OSN.

Během své účasti na ekonomickém fóru Blízkého východu na otázku, kdo by měl být zodpovědný za světový režim, pokud se Spojené státy vzdají role „světového policisty“, prezident Vladimir Putin odpověděl, že za tuto odpovědnost by měla odpovídat OSN a její Rada bezpečnosti, včetně jejích pěti stálých členů - Ruska, USA, Číny, Francie a Velké Británie.

Rusko, které v posledních letech usiluje o znovuzískání svého dřívějšího vlivu jako legitimního dědice bývalého SSSR, a jedná v několika regionech, aby zaplnilo strategickou prázdnotu kvůli neochotě, kdy USA hrají svou roli dominantní síly v stávající světový řád, chce předvídat události a podporovat změny v souladu se svými strategickými zájmy jako světové velmoci.

Rusko si dobře uvědomuje, že Čína se může v určitém okamžiku ocitnout na pozici jedinečného vůdce světového řádu, nebo alespoň hrát roli v multilaterálním rámci vedení. Diskuze a očekávání ohledně kolapsu nebo poklesu vedoucí role Ameriky ve světě kolují téměř dvě desetiletí.

Dokonce i někteří američtí akademici vydali slavnou politickou literaturu, která obsahuje otázky týkající se budoucnosti americké moci. Není proto divu, že tato očekávání následují po velkých událostech, jako je stažení z Afghánistánu.


Myslím, že největší výzva, se kterou se Spojené státy potýkají, nepochází z její konkurence, ale z jejího vlastního domova, končí komentář Dr. salem alketbi

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
29%
Ne
transparent.gif transparent.gif
43%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%