Svátek má: Ferdinand

Zprávy

Velikost textu:

SRF: Británie směřuje ke katastrofě, horší než v Itálii!

SRF: Británie směřuje ke katastrofě, horší než v Itálii!

Britská vláda změnila kurz a zpřísnila opatření v boji proti koronaviru, ale mnozí se obávají, že je příliš pozdě.

Boris Johnson, premiér Velké Británie
27. března 2020 - 04:20

Jak uvedl švýcarský televizní kanál SRF, dokonce i konzervativní média nyní kritizují „uklidňující styl“ Borise Johnsona a varují, že Spojené království je vystaveno většímu riziku epidemie než Itálie, a samotný objem nezapočítaných údajů vyvolává podezření, že existuje více infikovaných lidí, než uvádějí oficiální statistiky.

Podle švýcarského televizního kanálu SRF nařídil britský premiér Boris Johnson v boji proti koronaviru, aby populace zůstala doma. Obchody, které nejsou klasifikovány jako základní potřeby, jsou uzavřeny.

Kritici obviňují vládu, že čekala příliš dlouho. Nyní se odborníci obávají, že by koronavirus mohl Británií hůře poškodit, než Itálii. Vzhledem k tomu, že velké množství dat nelze započítat, roste podezření, že ve skutečnosti je situace s počtem infikovaných lidí mnohem horší, než uvádějí oficiální zdroje, uvedl Martin Aliot, korespondent televizního kanálu.

Přes víkend britská média odmítla podpořit vládní směr v boji proti koronaviru. Dokonce i konzervativní noviny kritizují „volný styl“ politiky Borise Johnsona, nerozhodnost vlády a nevhodné vtipy premiéra, zdůrazňuje švýcarská televize.

Školy se uzavřely až v pondělí. Existují případy, kdy lidé nedodržují doporučení vlády - zejména v Londýně a jeho okolí - tj. v epicentru britské epidemie.

Vláda uvedla, že je třeba zvýšit počet provedených testů, ale zatím je to pouze cíl, k němuž je posun nesmírně pomalý. Souhrn počtu testů na koronavirus je ve Velké Británii zveřejňován denně, ale tato čísla jsou vzdálena těm nutným pro zabezpečeni populace.


Britský korespondent SRF se obává, že Británie míří k katastrofě, a může být příliš pozdě na to, aby byla přijata opatření. Podle něj je to čistá aritmetika. Ve Švýcarsku bylo infikováno asi 9 tisíc nakažených a 86 případů úmrtí. Populace ve Velké Británii je 8krát větší, ale podle včerejších údajů bylo infikováno pouze 6 700 - a 335 mrtvých. V takové situaci můžeme pouze dojít k závěru, že existuje obrovské množství nezapočítaných údajů, je si jistý novinář.

Velká Británie se až dosud sázela na to, že populace by měla „onemocnět“ koronaviry a rozvíjet kolektivní imunitu, ale nyní se kurs vlády změnil. První průzkumy veřejného mínění ukázaly, že většina občanů tuto změnu podporuje. Pouze asi 4% respondentů kritizovalo nový směr v boji proti koronaviru. 40% je zároveň toho názoru, že úřady stále nedělají dost.

Až dosud chyběla zřejmá naléhavá potřeba vzbudit u populace pochopení současné kritické situaci, protože všechna opatření nebyla povinná. Řada doporučení a rad nestačila k vysvětlení občanům o závažnosti situace.

Mezitím je britský systém zdravotní péče chronicky přetížen a není známo, zda je schopen se vypořádat s rychle rostoucím počtem nemocných. Nicméně se v poslední době se toho v této oblasti udělalo mnohé. Ve zdravotnickém systému se objevily nové kapacity, do nějž byly plně integrovány soukromé kliniky. Kromě toho se vyrábí nové vybavení. Například automobilové továrny přešly na výrobu mechanických ventilačních přístrojů a vyrábějí se dezinfekční prostředky.


S ochrannými oděvy to nefunguje dobře. Vláda tvrdí, že ochranné obleky pro zdravotnický personál jsou k dispozici, ale ne tam, kde by měly být, takže problém je prý čistě logistické povahy.

Podle novináře je nutné vědět, že národní zdravotní systém NHS má ve Velké Británii „téměř totální úctu“. Je to jeden ze symbolů, které posilují britskou identitu. Proto by obyvatelstvo podpořilo ochranná opatření zdravotnických služeb, kdyby vláda začala problém řešit dříve a vysvětlila občanům závažnost situace, uzavírá švýcarský televizní kanál SRF.

(kou, prvnizpravy.cz, srf.ch, foto: arch.)