Svátek má: Nora

Zprávy

Velikost textu:

Spojené státy znovu rekordně zvýšily státní dluh!

Spojené státy znovu rekordně zvýšily státní dluh!

Americký vládní dluh zlomil další rekord, přesahující 23 bilionů dolarů, uvedla americká státní pokladna.

Ilustrační foto
2. listopadu 2019 - 12:06

Když se ujal prezidentství Spojených států amerických Donald Trump, byl dluh byl pod 20 biliony dolarů, ale začal se zvyšovat zrychleným tempem kvůli nárůstu deficitu federálního rozpočtu.

V roce 2019 činil tento vládní schodek zhruba bilion dolarů. Daňová reforma v roce 2017, kterou uskutečnil Trump a Republikáni v Kongresu, by měla zvýšit rozpočtový schodek o dva biliony dolarů za desetiletí. Výdaje na obranu dále rostou - rozpočet Pentagonu činí zhruba 700 miliard dolarů ročně.

Z celkem 23 bilionů dolarů je pouze 17 bilionů v rukou občanů a finančních institucí, zbývajících šest bilionů jsou půjčky mezi různými institucemi federální vlády.


Analytici americké investiční společnosti AllianceBerstein, která spravuje aktiva v hodnotě 586 miliard dolarů, nedávno odhadli, že skutečný vládní dluh USA dosahuje 1832% celkového objemu ekonomiky.

MMF upozornil, že americký dluh tak může stoupnout v roce 2023 na 117 procent HDP a rozpočtový výbor Kongresu varoval, že takovým způsobem dosáhne v roce 2049 dluh USA dokonce 144% HDP.

Vzhledem k tlaku Washingtonu na sankce Rusko od roku 2014 postupně vybírá finanční prostředky z amerického veřejného dluhu. Na jaře roku 2018 po další vlně sankcí Ruská centrální banka uskutečnila masivní prodej, čímž snížila na polovinu své portfolio státní pokladny o polovinu - na 48,724 miliard dolarů z 96,05 miliardy. Podle posledních údajů Ministerstva financí USA dosáhly od srpna 2019 ruské investice do veřejného dluhu v USA 9,3 miliardy dolarů. Svůj podíl na financování amerického dluhu snížily i další země.

(kou, prvnizpravy.cz,fsapps.fircal.treasury.gov, foto: arch.)