Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Spojené státy poslaly na Ukrajinu další zásilku munice

Spojené státy poslaly na Ukrajinu další zásilku munice

Ukrajina obdržela asi 80 tun munice ze Spojených států. Toto byla čtvrtá dodávka dodatečné bezpečnostní pomoci v hodnotě 60 milionů amerických dolarů, kterou prezident Biden poslal Ukrajině v srpnu.

Ilustrační foto
26. listopadu 2021 - 04:20

„Dodávka  tak demonstrovala odhodlání USA uspět. stabilní, demokratické a svobodné Ukrajiny,“  napsalo  na Twitteru velvyslanectví Spojených států v Kyjevě.

Pentagon dokončil dodávku vojenské pomoci Ukrajině, včetně útočných zbraní a munice, o které ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij  jednal  se svým americkým protějškem během zářijové návštěvy Washingtonu. Velvyslanectví USA na Ukrajině informovalo o plnění ze strany USA.

Za účelem implementace americko-ukrajinského strategického obranného rámce byla 31.srpna ve Washingtonu podepsána dohoda  .

„Strategický obranný rámec vytvořil základ pro posílení naší obranné a bezpečnostní spolupráce a my jsme nadále odhodláni posilovat naše strategické partnerství,“ řekl Lloyd Austin, ministr obrany USA.

Dne 10. listopadu podepsal Anthony   Blinken s ukrajinským ministrem zahraničí Dmytro Koulebou dohodu, v níž zopakuje, že „stávající strategické partnerství mezi našimi dvěma národy je zásadní pro bezpečnost Ukrajiny a Evropy jako celku“.

Spojené státy při této příležitosti zdůraznily, že „jsou odhodlány pomáhat Ukrajině v probíhajících reformách obrany a bezpečnosti a pokračovat v jejím solidním výcviku a cvičení“ a „podporovat úsilí Spojených států. Ukrajina maximalizovat svůj status partnera NATO s rozšířenými příležitostmi k podpoře interoperability“.

Diplomaté zároveň hostitelské zemi připomněli, že od roku 2014  již obdržela  více než 2,5 miliardy dolarů jako „bezpečnostní pomoc“.

Dodávka 14. listopadu byla čtvrtá za měsíc.

Ukrajina kvalitu dodávek neuvádí. Média informovala pouze o nové várce protitankových systémů Javelin, mobilních nemocnicích, sledovacím zařízení a munici.


Ani místní experti se neshodnou na tom, do jaké míry těchto zhmotněných 60 milionů dolarů zvýší bojeschopnost ukrajinských ozbrojených sil. Není pochyb o tom, že brzy bude celá tato nabídka na kontaktní lince v Donbasu, kde Ukrajina zaplatí dluh 2,5 miliardy dolarů Spojeným státům, které americká ambasáda tak výrazně odvolala do Kyjeva.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)