Svátek má: Norbert

Zprávy

Velikost textu:

Šéf Rady Evropy oznámil krizi kvůli zbavení Ruska hlasovacích práv

Šéf Rady Evropy oznámil krizi kvůli zbavení Ruska hlasovacích práv

Zbavení Ruska práva hlasovat v Parlamentním shromáždění vedlo ke krizi v Radě Evropy, řekl generální tajemník organizace Thorbjørn Jagland.

Parlamentní shromáždění Rady Evropy
23. ledna 2019 - 11:04

Poznamenal, že opatření proti ruské delegaci nevedou k návratu Krymu na Ukrajinu a nezlepší situaci v oblasti lidských práv v Rusku.

„Dnes trávíme čas řešením tuto krizi, zatímco v Evropě existuje mnoho krizových situací v oblasti lidských práv, které je třeba vyřešit," citovala Jaglanda RIA Novosti.

Nyní je podle něj nutné vypracovat plán, jestliže do června nebude Rusko znovu platit členské příspěvky Radě Evropy.

Ruská delegace na PACE byla zbavena hlasovacího práva v dubnu 2014 kvůli postoji ke Krymu a krizi na Ukrajině. V roce 2015 byla otázka obnovení pravomocí Rusku zvažována dvakrát, ale sankce se naopak zpřísnily. V důsledku toho Rusko odmítlo pracovat za takových podmínek a od roku 2016 neposílalo dokumenty pro akreditaci delegací na zasedání.


Kromě toho, od poloviny roku 2017, Moskva, která byla jedním z největších přispěvatelů do Rady Evropy, pozastavila platby. Podle Jaglanda, pokud země dva roky neplatí příspěvky, může Rada ministrů Rady Evropy zvážit její vyloučení. Toto období ohledně Ruska přijde na konci června.

Zároveň ruská delegace pokračovala v práci na přijetí úmluv Rady Evropy. Ovšem jak řekl šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov, Moskva sice chce zůstat v Radě Evropy, opustí ji jen tehdy, jestliže jiné země podniknou kroky k jejímu vyloučení.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)