Svátek má: Jarmil

Zprávy

Velikost textu:

Saský premiér chce přijmout ruské pacienty s koronavirem

Saský premiér chce přijmout ruské pacienty s koronavirem

Německo přijalo pacienty nakažené koronavirem, zejména z Itálie a Francie. Saský premiér Kretschmer se zavazuje léčit nemocné z Ruska na německých klinikách.

Michael Kretschmer, saský premiér
23. května 2020 - 11:35

Saský premiér Michael Kretschmer (CDU) požaduje, aby pacienti z Ruska nakažení Covid-19 byli přijati do Německa.

„Byl by to silný signál z Evropské unie, kdybychom také léčili pacienty z Ruska,“ řekl Kretschmer pro SPIEGEL, „to by mělo být samozřejmostí. Snažíme se pomáhat v Evropě jako celku. A myslím si, že bychom měli také prokázat solidaritu s Ruskem."

V březnu přijalo Německo několik pacientů s koronavirem z jiných zemí Evropské unie, včetně pacientů s akutním respiračním onemocněním z Itálie a Francie.

„Pomáhat si navzájem v Evropě by mělo být samozřejmostí pro nás všechny. Nyní to musí znamenat: Jeden pro všechny, všichni pro jednoho,“ napsal ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) na twitteru.

V Sasku bylo léčeno 14 pacientů z Itálie a Francie, někteří zemřeli, jiní se uzdravili. Sasko také podpořilo své sousedy z Polska a České republiky v krizi s testováním na koronavirus.

Nyní na virus bylo v Rusku pozitivně testováno více než 300.000 lidí a zemřelo více než 3.000 lidí. To znamená, že tam je více lidí zasažených koronavirem než v kterékoli jiné zemi.


Ředitel kliniky intenzivní péče ve Fakultní nemocnici v Lipsku, Sebastian Stehr, požádal o zvážení, jak by mohla být v evropském kontextu rychleji poskytnuta pomoc pro kapacity intenzivní péče.

„Při zpětném pohledu se musí říci: Pokud by se začalo s protikoronavirovými opatřeními o dva týdny dříve, mohla situace v Bergamu dopadnout mnohem lépe,“ řekl Stehr.

(rp,prvnizpravy.cz,spiegel,foto:arch.)