Svátek má: Soběslav

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Turečtí vojáci byli ve formacích teroristů!

Rusko: Turečtí vojáci byli ve formacích teroristů!

Situace okolo dění v Idlibu se prudce zostřila. Turečtí vojáci, kteří se dostali pod palbu syrských vládních sil v deeskalační zóně Idlibu, tam podle ruského ministerstva obrany neměli být.

Ilustrační foto
28. února 2020 - 10:10

Podle ministerstva se 27. února pokusili ozbrojenci z teroristické skupiny „Chayyat Tahrir al-Sham“ zaútočit na syrskou armádu v oblasti Behunu. Syrská vojska reagovala palbou, která také zasáhla turecké vojáky „kteří byli v bojových formacích teroristických skupin“.

Podle turecké strany navíc neexistovaly a neměly být žádné jednotky turecké armády v této oblasti, zdůraznilo ruské ministerstvo obrany.

Po obdržení informací o zraněných tureckých vojácích ruská strana přijala opatření k zastavení palby a zajistila evakuaci mrtvých a zraněných do Turecka.

„Letectvo vzdušných sil Ruska v oblasti osady Behun nebylo použito," dodal vojenský resort.


Včera v noci guvernér turecké pohraniční provincie Hatay Rahmi Dogan uvedl, že při leteckém útoku syrské armády bylo zabito 33 tureckých vojáků a 36 zraněno. Poté Ankara oznámila začátek pozemních a leteckých útoků na pozice syrských vojsk.

Omer Celik, mluvčí vládnoucí strany pro spravedlnost a rozvoj v Turecku, označil incident za „útok“ na NATO a oznámil konzultace s aliancí.

Zostření situace v Idlibu

Koncem ledna zahájila syrská armáda ofenzívu v provinciích Idlib a Aleppo, kde teroristé denně ostřelovali obytné čtvrti. Za měsíc se jí podařilo osvobodit více než 600 km2, velké město Maaret Nuuman a dálnici M5 (Damašek - Aleppo).


Na základě těchto skutečností obvinila Ankara a její partneři Damašek a Moskvu z humanitárních cílů a turecké armády. Rusko a Sýrie opakovaně uvedly, že příčinou nestability byly akce teroristů. Jak poznamenal ministr zahraničí Sergej Lavrov, Turecko nebylo schopno splnit klíčové závazky k řešení problémů kolem Idlibu, zejména neoddělilo ozbrojenou opozici, která byla připravena k dialogu s vládou, od teroristů. V Ankaře tvrdili, že své povinnosti splnili.

Minulý týden Erdogan uvedl, že Ankara zatím nedosáhla uspokojivých výsledků při jednáních s Ruskem, a vyhrožovala zahájením vojenské operace v Idlibu. Mluvčí ruského vůdce Dmitrij Peskov to označil za nejhorší scénář.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)