Svátek má: Ilona

Zprávy

Velikost textu:

Rusko: Sankce za cenzuru se zaměří na Twitter, Facebook a YouTube

Rusko: Sankce za cenzuru se zaměří na Twitter, Facebook a YouTube

V Rusku už mají plné zuby zkarikované praxe „svobody slova“ v západních sociálních sítích a IT platformách.

Ilustrační foto
20. listopadu 2020 - 04:20

Státní dumě byl předložen návrh zákona o odvetných sankcích vůči internetovým platformám za cenzuru ruských médií, informovala RIA Novosti. Návrh zákona o odvetných sankcích vůči zahraničním internetovým platformám bude týkat i Twitteru, Facebooku a YouTube, vyplývá z vysvětlivky k návrhu zákona zveřejněného v databázi Státní dumy.

 Opatření budou zahrnovat blokování, zpomalení provozu a správní pokuty. Ty se mají pohybovat od několika tisíc až po tři miliony rublů. Navíc, podle návrhu, bude moci generální prokurátor RF udělit takové platformě „diskriminační charakter“ a z toho vyplývajících tvrdých opatření státních orgánů.

Autoři vysvětlují, že důležitost přijetí návrhu zákona je vyvolána četnými skutečnostmi neodůvodněných omezení přístupu občanů Ruské federace k informacím ruských médií z určitých internetových zdrojů, včetně těch registrovaných mimo Rusko.

„Například od dubna 2020 autorizované orgány Ruské federace zaznamenávají příjem stížností redaktorů médií ohledně faktů cenzury jejich účtů zahraničními internetovými stránkami Twitter, Facebook a YouTube. Cenzuru prováděli média jako Russia Today, RIA Novosti, Krym 24. Celkově bylo zaznamenáno asi 20 faktů o diskriminaci,“ uvádí se ve vysvětlivce.


Dříve zdroj obeznámený s dokumentem vysvětlil RIA Novosti, že opatření omezující přístup k informacím na základě rasové, národní a politické příslušnosti se budou vztahovat nejen na sociální sítě, ale také na velké IT platformy.

Reakci na cenzuru západních platforem a sociálních sítí komentoval v této souvislosti poslanec Anton Gorelkin.

„Jsou za tím (cenzurou) jasně politické cíle, politická objednávka. Je zřejmé, že vlastníci velkých zahraničních platforem se tímto způsobem snaží ovlivňovat politickou situaci a veřejné mínění jak na mezinárodní, tak na domácí úrovni. Pokud je to první zavrženíhodné, pak druhé je zásah do informací a politických procesů uvnitř naší země je naprosto nepřijatelné,“ zdůraznil poslanec.

Podle něj je navíc nepravděpodobné, že by v této situaci šlo o provokace. Jde o důsledné kroky k vyloučení z veřejného prostoru internetu alternativních hledisek, která nejsou pro současný americký establishment prospěšná, uvedl Gorelkin.

„Pokud jsou média nebo novináři blokováni roubíky, nejde o provokaci, ale o zločin. Úkolem Ruska je chránit naše občany před takovými zásahy a zajistit jejich právo na legální přístup k celému spektru společensky významných informací," uzavřel poslanec.

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)