Svátek má: Leona

Zprávy

Velikost textu:

Ruská armáda našla v Dúmě sklad látek na výrobu chemických zbraní!

Ruská armáda našla v Dúmě sklad látek na výrobu chemických zbraní!

Ruský vojáci našli v syrské Dúmě sklad látek potřebných pro výrobu chemických zbraní, informoval televizní kanál Zvezda.

Ilustrační foto
18. dubna 2018 - 04:20

„Zjištěné látky, jako thiodiglykol, diethanolamin jsou nezbytné pro sirnatého a hořčičné plynu (yperitu). Kromě toho byla nalezena nádrž s chlórem, podobná tomu, který použili radikálové pro zinscenování falešného příběhu,“ cituje z materiálu RIA Novosti.

Bylo uvedeno, že sklad byl umístěn v suterénu obytné budovy. Podle Alexandera Rodionova, odborníka vojsk RCBZ, byla laboratoř využívána teroristickými skupinami, v jejichž moci se město nacházelo.

V úterý dorazila do Dumy mise OPCW, která by měla vyšetřovat údajný incident s použitím chemických zbraní.

Minulý týden agentura SANA oznámila, že syrská armáda nalezla ve vesnici Aftris ve východním Ghutě sklad se zařízením nezbytným k vytvoření jedovatých látek.

Američtí novináři nenašli v Dúmě důkazy o chemickém útoku!

Eskalace situace v Sýrii

Na začátku dubna Západ obvinil Damašek z použití chemických zbraní v syrském městě Dúma. Moskva informaci o chlórové bombě údajně použitou syrskou armádou popřela. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že cílem obvinění použití chemických člátek vládními jednotkami bylo chránit teroristy a zdůvodnit možného vojenské údery zvenčí.

Specialisté Ruského centra pro usmíření bojujících stran (CPAP) navštívili místo údajného incidentu a nenalezli stopy toxinů. V místních nemocnicích podle CPAP neexistují pacienti se symptomy charakteristickými pro toxické látky.

Navzdory tomu v sobotu v noci odpálily Spojené státy, Británie a Francie více než 100 raket na území Sýrie. Údery byly provedeny ještě před započetím mise OPCW.

Vladimír Putin označil incident za „agresivní akt proti svrchovanému státu, který stojí v popředí boje proti terorismu".

(kou, prvnizpravy.cz, ria.ru, foto: arch.)