Svátek má: Leona

Zprávy

Velikost textu:

Rozpaky reportéra Independentu v syrské Dúmě!

Rozpaky reportéra Independentu v syrské Dúmě!

Podle syrského lékaře z Dumy, který se setkal s novinářem listu The Independent v noci údajného plynového útoku proběhla písečná bouře, která pronikla do sklepů a tunelů, kde se ukrývali povstalci.

Ilustrační foto
18. dubna 2018 - 10:15

Proto bylo video s údajnými oběťmi chemického útoku skutečně tam natočeno, ale oběti trpěly asfyxií, nedostatkem kyslíku a nikoliv působením toxických látek, zdůraznil lékař.

Novinář The Independentu Robert Fisk odjel do syrského města Duma, „zdevastovaného, a páchnoucího“, a na kliniku, které byly natočeny záběry, které podnítily západní země provést útok na Sýrii. Tam se setkal s „přátelským" doktorem Assimem Rahibanim, který uvedl, že toto video bylo navzdory všem pochybnostem skutečné.

Jenže k tomu dodal „něco velmi nepříjemného“: řekl, že pacienti utrpěli nikoliv plynovým útokem, ale kvůli nedostatku kyslíku v nelech a sklepích tunaplněných odpadky, kde žili, a pak byla větrná noc s bombardováním, která posílila písečnou bouři.

Američtí novináři nenašli v Dúmě důkazy o chemickém útoku!

Novinář však poznamenal, že samotný Rahibani nebyl očitým svědkem a tento lékař nazývá povstalce z teroristické teroristické skupiny „Jaish al-Islam" („Armáda Islámu“) - stejně jako Asadův režim. A ti lékaři, kteří v té noci byli v práci, jsou právě v Damašku a tam vypovídají.

Francie naopak trvá na tom, že má jakési důkazy o použítí chemických zbraní a americké média se odvolávají na výsledky vyšetření krve a moči. O určitých příznacích a symptomech, které odpovídají použití toxických látek u 500 lidí, se také vyslovují ve WHO.

Zároveň novinář připouští: v Dumě mluvil s mnoha lidmi, kteří nevěří v historii s plynem. Podle nich to vypouštějí islamisté. Přesněji řečeno, džihádisté, o nichž jde řeč, kteří přežili palbu, protože obsadili domy jiných lidí a široké tunely s podzemními silnicemi vykopanými vězni.

Robert Fisk poznamenal, že cestoval po městě volně, doprovázen pouze dvěma kamarády - Syřany. „Jsou šťastní, že vidí cizince a ještě víc ejsou šťastnější, protože obléhání konečně skončí, stále se usmívají."

Zpočátku přišel do Dumy spolu se skupinou novinářů, kteří byli doprovázeni vládními silami. Když jim ale syrský generál odmítl poskytnout informace, o které se zajímali, jak on, tak i několik dalších novinářů rozptýlilo po okolí. Takže se setkal s Dr. Rahibanim.

Říkal, že ten večer byl v suterénu svého domu, ale všichni lékaři vědí, k čemu došlo. Podle něj bylo město neustále bombardováno, ale v noci kvůli větru se začaly pronikat velká prachová mračna do sklepů, kde lidé žili. Lidé trpící hypoxií, nedostatkem kyslíku začali přicházet do nemocnice. „Ano, video bylo natočeno tady, je to skutečné, ale lidé, které vidíte, trpí hypoxií, a ne z otravou plynem,“ uvedl novináři lékař.

Překvapení v Robertovi Fiskovi vyvolalo to, že z 20 lidí, se kterými komunikoval v Dumě, se nikdo nezajímal o historku s plynem při útoku západních zemí na Sýrii. Někteří z nich nemohli ani říct, kolik lidí zemřelo v Dumě.

Uslyšet druhou stranu pohledu - „Bílých přileb“ - novinář neuspěl: všichni, podle místních zpráv, pod ochranou Ruska, odjeli autobusy do provincie Idlib. Stany s jídlem jsou ve městě otevřené, ruské vojenské hlídky v ulicích, napsal autor, což se podle něj obvykle děje při každém příměří v Sýrii. A všechny otázky novináře o plynovém útoku byly místními obyvateli přijímány se zmatkem.

„Jak je možné, že uprchlíci z Dúmy, kteří dojeli do táborů v Turecku, již popisují plynový útok, o který, jak se zdá, si nikdo z Dúmy nepamatuje?" klade otázku Robert Fisk. Podle jeho názoru to lze vysvětlit skutečností, že obyvatelé Dúmy tak dlouho žili izolovaně od sebe, že zprávy v obvyklém smyslu slova ztratily pro ně význam.

Místní obyvatelé také řekli novináři The Independentu o tom, jak islámisté obsadili jejich domovy, aby se vyhnuli útokům syrské vlády a Ruska. Ukázali mu hluboké a dlouhé tunely vykopané vězni. Tunely, které, jak říkají, „mohou dosáhnout do samotného Spojené království".

(kou, prvnizpravy.cz, independent.co.uk, foto: arch.)